Obchod však zablokovaly Spojené státy.
LA PAZ Bolívie jedná s Čínou o nákupu šesti lehkých bitevních letadel, které prý potřebuje pro boj s producenty a pašeráky kokainu. Na Čínu se obrátila poté, co zkrachovala jednání o nákupu českých letadel, která zablokovaly Spojené státy.
O plánovaném nákupu čínských letadel mluvil v sobotu osobně bolivijský prezident Evo Morales v projevu, který přednesl u příležitosti 52. výročí založení bolivijského armádního letectva. „Minulý týden jsme vydali svrchovaný dekret... o pořízení šesti letadel K-8 z Číny,“ citovala Moralese agentura Reuters. Zmiňovaný typ letadel K-8 slouží hlavně k výcviku pilotů, může však plnit roli lehkého bitevníka.
Tentýž typ letadel si před časem pořídil i Moralesův největší spojenec na kontinentě, venezuelský prezident Hugo Chávez. I on mluvil o tom, že potřebuje letadla pro boj s narkomafií. A i on si původně vyhlédl jiné stroje (na rozdíl od Moralese ne české, nýbrž brazilské), nicméně i on měl smůlu, protože jejich nákup zablokovaly Spojené státy.
Prezident Morales je momentálně se Spojenými státy na kordy. Nedávno obvinil amerického velvyslance ze špionáže a z toho, že prý pomáhal zosnovat plán, jak jej svrhnout. Následně nechal velvyslance ze země vyhostit.
Morales v sobotu rovněž oznámil, že vláda jedná s ruským výrobcem letadel Iljušin o nákupu strojů typu Antonov. Ty by prý měly sloužit výhradně civilním účelům – měly by se stát součástí vládní letky. Iljušin by prý měl v zemi rovněž vybudovat hangáry, ve kterých by se letadla opravovala. Bolivijské aerolinky – armádní letectvo nevyjímaje – mají totiž jeden z nejstarších a nejzanedbanějších strojových parků na světě. Letadla procházejí jen občasnými technickými kontrolami a nezřídka se stává, že buď vůbec nevzlétnou, nebo že havarují.
Bolívie je sice jednou z nejchudších zemí Jižní Ameriky, ale co se obchodování s kokou týče, řadí se na třetí místo hned za Kolumbii a Peru.