Bolt má rekord i na dvoustovce

MS v atletice v Berlíně - Bolt ovládl i běh na 200 metrů, Šebrle se trápil

BERLÍN/PRAHA Předvedl další galapředstavení. Sprinterský fenomén Usain Bolt ovládl na atletickém mistrovství světa i běh na dvě stě metrů.

A opět ve světovém rekordu. Berlínskou trať prolétl dvaadvacetiletý Bolt v čase 19,19. Tím přesně na den po roce pokořil o jedenáct setin svůj vlastní rekordní zápis z loňské olympiády v Pekingu.

„Přitom jsem na světový rekord nemyslel. Jak jsem říkal, na začátku sezony jsem se soustředil na stovku, a hlavně na start. Ten se mi povedl, to bylo klíčové,“ vysvětlil Jamajčan, který se blýskl nejkratší startovní reakcí.

Bolta nerozhodil ani první, pokažený start, v tom druhém vylétl ze startovních bloků jako blesk a už v zatáčce bylo jasné, že si běží nejen pro titul, ale i pro rekord.

Přitom se necítil příliš dobře. „Byl jsem unavený a neběžel vzpřímený. Nebyl to dobrý závod, ale byl rychlý,“ citovala ho agentura ČTK.

Nevadil mu ani protivítr Bolt jako první vyhrál oba nejkratší sprinty jak na olympiádě, tak na mistrovství světa. „Příště už ale poběžím asi jen stovku nebo dvoustovku,“ nechal se slyšet.

Překážkou mu nebyl ani protivítr 0,3 metru za sekundu.

Před startem si na svou stranu získal zaplněný stadion tričkem, na němž měl nápis „Ich bin ein Berlino - Jsem Berlino“. Tak se jmenuje maskot šampionátu - medvěd...

V závodě nedošlo na před šampionátem dlouho očekávaný duel s Američanem Tysonem Gayem. Ten se z dvoustovky odhlásil kvůli přetrvávajícím bolestem třísla, které ho trápily celou sezonu.

V neděli ohromil Bolt celý svět, když stometrovou trať proběhl v čase 9,58 a ukázal, kdo je momentálně nejlepším atletem na světě.

Ve středu při semifinále dvoustovky běžel v tréninkovém tempu, přesto předvedl nejrychlejší výkon ze všech - 20,08 sekundy.

Včera se tak už předem čekal útok na světový rekord. Sám Bolt ale optimismus krotil. „Dvoustovku jsem letos trochu šidil,“ přiznal trojnásobný olympijský vítěz po semifinále. Pochybnosti o světovém rekordu měl včera odpoledne i legendární Michael Johnson. „Během týdne byl Usain hodně zaneprázděn a byla na něm vidět únava,“ líčil. Bolt mu dal za pravdu, únavu ale vyháněl originálním způsobem. „Celý den jsem hrál hry na playstationu, takže jsem zůstal naprosto klidný,“ usmíval se. „Ukázal jsem lidem, že moje rekordy v Pekingu nebyly vtip. Je to výsledek tvrdé práce. Teď jsem připraven na další světový rekord ve štafetě.“