Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bombaj ovládl teror: 125 mrtvých

Česko

Výbuchy, střelba, zmatek - Teroristické útoky změnily indické velkoměsto v bojiště

Policie narazila na tuhý odpor. Ani včera večer neměla situaci zcela pod kontrolou.

BOMBAJ/PRAHA Australan Anthony Rose přiletěl do Bombaje natáčet a společně se štábem se chystal ubytovat v hotelu Tádž Mahal. Těšili se, jak si po dlouhé cestě odpočinou, ale sotva došli k recepci, strhla se v hotelové lobby mela. „Dovnitř vtrhli chlápci se zbraněmi a začali kolem sebe střílet,“ líčil Rose v rozhovoru pro americkou televizi CNN. „Nastal chaos. Lidé křičeli, utíkali a padali na zem,“ dodal.

Rose s několika dalšími našli azyl v tanečním sále, kde se zabarikádovali a šest hodin čekali na pomoc. Čas od času zaslechli výbuchy nebo střelbu, ale nic nenasvědčovalo tomu, že je záchrana na cestě. „Až najednou začalo hořet. V tu chvíli nám došlo, že si musíme pomoct sami,“ řekl Rose. Rozbili jedno z oken a spustili se na ulici po lanu ze svázaných záclon a závěsů.

Rose byl jeden z těch, kteří měli štěstí. Útoky teroristů na hotely Tádž Mahal a Oberoi a na dalších osm cílů v Bombaji nakonec nepřežilo nejméně 125 lidí a dalších 327 bylo zraněno. Nešlo o primitivní akci, ale o koordinovaný útok, který nesl rys atentátů Al Kajdy. Překvapivě se k ní ale přihlásili neznámí islámští bojovníci, kteří si říkají Dekánští mudžahedíni.

Mezi mrtvými je i několik cizinců, podle posledních zpráv však žádný Čech. O život přišlo i jedenáct vojáků, mezi nimi i velitel speciální zásahové jednotky bombajské policie Hemant Karkare.

Scénář středečního útoku byl na všech místech (celkem deseti) stejný. Krátce před desátou hodinou večer se v hotelech a na dalších místech objevilo několik mužů oblečených nenápadně jen v džínách a tričku. Začali střílet ze samopalů a házet kolem sebe granáty.

„Byl jsem v lobby, když se začalo střílet,“ řekl agentuře AP další ze svědků střelby v hotelu Tádž Mahal, který do Bombaje přicestoval s delegací evropských zákonodárců na summit EU-Indie. „Najednou se před námi objevil jeden z nich a začal po nás pálit... Obrátil jsem se a utíkal pryč. Nevěřil jsem, že to přežiju,“ dodal.

Po střelbě otřásly budovou výbuchy a hotel začal hořet. Teroristé řadu lidí postříleli, několik dalších nechali na živu jako své rukojmí. Stejně postupovali i v dalším pětihvězdičkovém hotelu Oberoi a v sídle židovského hnutí Chabad Lubavitch. Bezpečnostním silám včera kladli tuhý odpor.

Indická policie včera v noci oznámila, že hotel Tádž Mahal se jí podařilo „téměř zcela vyčistit od teroristů“. Z druhého hotelu Oberoi bylo večer evakuováno 39 rukojmích, z toho několik cizinců. Izraelská ambasáda však v době uzávěrky LN uváděla, že v zasažených budovách či v zajetí teroristů stále zůstává nejméně 10 občanů Izraele.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...