Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bono bude mít nového ředitele

Česko

Profil týdne

Když v roce 1995 Doug Morris nečekaně opustil křeslo šéfa vydavatelské společnosti Warner Music, zdálo se, že je jeho kariéra u konce. Morris ji však prodloužil minimálně o čtrnáct let. Teď oznámil, že odejde i z čela hudebního vydavatelství Universal Music, které vybudoval.

PRAHA Recept na úspěch je podle jednasedmdesátiletého Douga Morrise velmi jednoduchý. „Myslím, že každý, kdo chce opravdu uspět, si musí projít nějakým traumatem... Mám teď mnohem více uznání, než jsem měl jako šéf Warner Music, protože jsem přežil vyhazov z okna. Ale i když jsem se rozplácl na betonu, vstal jsem a chodím,“ zní jeho poučení.

Morris vystudoval Columbia University a svou kariéru v hudební branži zahájil v polovině 60. let ještě jako muzikant. Později založil vlastní vydavatelství Big Tree Records, které v roce 1978 prodal společnosti Atlantic Records. Později se stal šéfem sloučeného podniku a tím začala jeho sedmnáctiletá kariéra u Warner Music.

Když se v roce 1994 dostal až na místo prezidenta a generálního ředitele Warner Music, zdála se jeho pozice neotřesitelná. Krátce na to se však dostal do sporu se svými kolegy a v roce 1995 musel odejít.

Jenže ani to nevzalo Dougu Morrisovi chuť do práce, přestože by do konce života hravě vyžil z peněz, které do té doby vydělal. Místo toho v červenci 1995 začal pracovat v MCA Records a o pár měsíců později už řídil celou skupinu MCA. O rok později firmu přejmenoval na Universal Music.

Morris firmu výrazně zreorganizoval a do firmy přivedl nejtalentovanější manažery z amerického hudebního byznysu. V roce 1998 koupil vydavatelství PolyGram a z Universal Music Group se tak stalo největší hudební vydavatelství na světě, které brzy jako první v oboru dosáhlo hrubého zisku v objemu jedné miliardy dolarů.

Teď však Morris oznámil, že už si vybral nástupce, který po něm místo v čele Universal Music převezme. Novým šéfem vydavatelství se stane Lucian Grainge (49), který zatím řídí zahraniční operace firmy. „Lucianovi jsem v uplynulých pěti letech radil a připravoval jsem ho na převzetí podniku. Je to můj přirozený nástupce, o tom není pochyby,“ řekl Morris agentuře Bloomberg ve svém kalifornském sídle v Santa Monice. Morris zároveň upozornil, že ještě neví, kdy funkci předá. Šéfem Universal Music chce být ještě aspoň rok. Eminem, U2 či Mariah Carey se však už teď mohou připravovat na nového ředitele.

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Manažer/ka péče o zákazníky

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč