Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Booker patří Alice Munroové

Česko

LONDÝN Kanadská prozaička Alice Munroová včera získala Man Booker International Prize, mezinárodní obdobu známého britského literárního ocenění. Mezi čtrnácti nominovanými autory figuroval i český spisovatel Arnošt Lustig.

Sedmasedmdesátiletá Alice Munroová, která vydala první soubor povídek v roce 1974 a od té doby tomuto žánru zůstává věrná, převezme cenu 25. června v Dublinu. Ta se uděluje každé dva roky od roku 2005 a její držitel dostává 60 000 liber (1,73 milionu korun).

Ocenění může získat žijící autor, který píše anglicky nebo jehož knihy jsou běžně dostupné v anglickém překladu. Uděluje se za celé dílo a za příspěvek světové literatuře, nikoliv za jednu knihu jako známá Man Bookerova cena, která je vyhrazena pouze anglicky píšícím autorům.

Už dávno ti chci něco říct Kanadská povídkářka Alice Munroová (1931) je třetí držitelkou mezinárodní Man Bookerovy ceny. Jako první tuto cenu získal v roce 2005 albánský prozaik Ismail Kadare, přede dvěma lety pak nigerijský spisovatel Chinua Achebe.

„Alice Munroová je především známá jako autorka povídek; v každé její povídce je tolik hloubky, moudrosti a přesnosti jako ve všech románech, které většina romanopisců napíše za celý život,“ uvedla tříčlenná porota vedená americkou autorkou Jane Smileyovou, která dodala: „Číst Alici Munroovou znamená dozvědět se něco, co vás před tím nikdy nenapadlo.“ Nejnovější povídková kniha Alice Munroové s názvem Too Much Happiness (Příliš štěstí) vyjde letos na podzim. V češtině se čtenáři s dílem kanadské autorky mohly seznámit díky souboru Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky v roce 2003 v překladu Aleny JindrovéŠpilarové. A právě v těchto dnech vyšla díky téže překladatelce a nakladatelství Paseka další kniha s titulem Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel, v originále publikovaná v roce 2001.

Alice Munroová získala Man Booker International Prize v konkurenci dalších třinácti autorů. Vedle českého spisovatele Arnošta Lustiga byli nominováni například populární peruánský prozaik a někdejší prezidentský kandidát Mario Vargas Llosa, autor slavného románu Ragtime Edgar Lawrence Doctorow, americká spisovatelka Joyce Carol Oatesová, italský prozaik Antonio Tabucchi či nositel Nobelovy ceny V. S. Naipaul.

Pikantní příchuť měla mezi nominovanými také přítomnost australského prozaika Petera Careyho. Ten totiž získal již dvakrát klasickou Man Bookerovu cenu – v roce 1988 za román Oskar a Lucinda a v roce 2001 pak za Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy. Peter Carey společně s jihoafrickým nositelem Nobelovy ceny J. M. Coetzeem tak jsou dosud jedinými autory, kterým se povedlo zisk Man Bookerovy ceny zopakovat.

Autor: