Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Borůvky zmodraly horkem o tři týdny dřív, jsou ale menší a málo šťavnaté

Česko

  9:00
PRAHA - „Sezona začala, kdo bude chtít, může si objednat, 80 korun za litr,“ objevilo se už minulý týden s fotografií sytě modrých borůvek na Facebooku. Podobně jako překvapily svou brzkou úrodou před pár týdny třešně, teď se lidé radují, že lesy už modrají. „Díky pozdnímu, ale zato intenzivnímu nástupu jara, je zrání posunuté, a to nejen u borůvek. Jsou zhruba o dva až tři týdny dřív,“ řekl LN Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity.

Borůvky - ilustrační foto. foto: Filip Vaculík - Wikimedia

Borůvky dozrály například na jihu Čech, lidé ale sbírají i ve žďárských lesích. „Tipl bych, že jsou zhruba o měsíc dřív než obvykle. Ale jsou spíše menší,“ sdělil Lubomír Dajč z CHKO Žďárské vrchy.

Sucho, s nímž se Česko potýká a které letos přišlo nebývale brzy, totiž borůvkám nesvědčí. Plody jsou kvůli němu malé a málo šťavnaté. Pokud bude deficit srážek pokračovat, mohou i zaschnout. Což se už teď stalo například ve Vojenském újezdě v Brdech.

Borůvky dozrály zatím především v nižších polohách. Na horách jejich čas ještě nepřišel, i tady ale budou modré dřív, než je obvyklé. „Lokálně bude úroda dost specifická. Tam, kde je dostatek spodní vody a lesy jsou dostatečně zásobené vodou, může být slušná. Tam, kde les bojuje se suchem, budou borůvky malé, protože stromy, které koření níž, jim moc vláhy nenechají,“ vysvětluje Svoboda z České zemědělské univerzity. 

Na borůvky by mohly být typově bohaté třeba lesy, které jsou blízko rašelinišť nebo ty ve vyšších polohách, kde je víc srážek. „Na horách je vody dost, borůvčí je tam dokonce větší než obvykle. V podhůří záleží hodně na lokalitě. Hustý les většinou drží vodu a borůvčí nevysychá. Na pasekách je předpoklad, že kvůli suchu bude borůvčí menší,“ potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že v nižších oblastech už modré bobule rostou. 

Sucho ohrožuje i lesní jahody

Podobně jako borůvky sucho ohrožuje i lesní jahody. Naopak odolné jsou vůči němu ostružiny a maliny. I u nich se dá očekávat, že dozrají dřív, než je jejich obvyklý čas. I přes brzké zrání nájezdy sběračů do lesů zatím neprobíhají. „Čekáme, že budou na tradičních místech, v pohraničí, zejména u hranic s Polskem, tam to bývá časté,“ dodává Jouklová.

Problémy se sběrači řeší každoročně například v krkonošském národním parku, který zatím ještě nezmodral. Části parku se kvůli nim dokonce v sezoně každoročně zavírají. Lesníci ale kontrolují i na dalších místech, sběrači totiž často ničí lesní porosty.

Češi přitom sbírání lesních plodů podle čísel milují. V roce 2016 odnesli z lesa plody za pět miliard korun, nasbírali jich 33 800 tun. Borůvky jsou přitom po houbách druhou plodinou, o kterou nejvíc stojí. Předloni skončilo v bandaskách 7 200 tun sesbíraných borůvek za 851 milionů korun.

Zákazy vstupu, které zavedli v Krkonoších, ale souvisely především s profesionálními sběrači z Polska, kteří tady brali lesy útokem a zanechávali za sebou spoušť.

Brzká úroda zastihla i zemědělce. Ti začali na jižní Moravě sklízet obilí o čtrnáct dní dříve než běžně. Z obavy, že by začalo zasychat. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy budou sklizně posunuté o týden až dva v celém Česku.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...