Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bourání stadionu radní odložili

Česko

  10:47
Brno - Brněnský zimní stadion se v katasrofickém stavu. Město ale chce, aby ho zbořil soukromník.

Místní ho bourat nechtějí. foto: Reprofoto

Zimní stadion v Brně je nezbytné zbořit. Analýza, kterou má radnice k dispozici, ale mluví o milionových nákladech, což v důsledku znamená, že se demolice zchátralé budovy opět odsune. Radní totiž odstoupili od myšlenky dějiště legendárních zápasů brněnské Komety zbořit a chtějí demolici nechat až na investorovi, který má přestavět celý areál za Lužánkami.
„Ten problém není o odstranění zimního stadionu. Je o areálu za Lužánkami jako celku,“ řekl včera LN náměstek primátora Radomír Jonáš. Slibuje, že přibližně v polovině roku nabídne veřejnosti k diskusi model možné podoby komplexu, který by chtěli vytvořit na místě zimního stadionu a někdejšího fotbalového areálu. „V září bychom mohli začít hledat investora, protože finance by měly přijít především ze soukromé sféry,“ dodal Jonáš. Připustil, že jsou v této souvislosti připraveni jednat i o koupi sousedního Bobycentra, které by bourání stávajících staveb postihlo.

Demolice zchátralého a zdevastovaného zimního stadionu tak nezačne dříve než příští rok. Ještě vloni přitom brněnští radní slibovali, že touto dobou už demolice bude v plném proudu. „Likvidace se ukazuje jako nesmírně složitá. Analýza, kterou jsme nechali připravit, potvrdila, že budovu nemá cenu zachovat, ale také poukázala na složitost demontáže,“ řekl vedoucí magistrátního odboru správy budov Petr Gabriel. Podle něj se střecha stadionu v šedesátých letech montovala dole a teprve poté ji zvedli do nynější úrovně. „To její odstranění nesmírně komplikuje,“ dodal. Stadion je nyní poničený, na několika místech poškozený požáry a rozbouraný, ukradena je většina kovových součástí. Kvůli stavu komplexu kritizují radnici nejen fanoušci hokeje. Mimo provoz je totiž i veřejné kluziště, které s ním souvisí.

Jedinou brněnskou halou vhodnou pro ligové hokejové zápasy zůstává Rondo, menší než lužánecký stadion. Fanouškům Komety, kteří již dokázali sedm tisíc míst při zápase klubu obsadit, nestačí. „Chtělo by to pořádný stadion se všemi místy k sezení pro minimálně dvanáct tisíc diváků. V Rondu nestačí ani záchodky,“ řekl hokejový fanoušek Marek Šlapal.
I přes špatný stav zimního stadionu zástupci města vylučují, že by mohla střecha padnout pod silnou vrstvou sněhu. „Dovnitř prosakuje a přes poškozenou krytinu zatéká, ale konstrukce sama je pevná. Nehrozí prolomení,“ dodal Gabriel. I kdyby se prolomila, neměla by ohrozit kolemjdoucí - a dovnitř se například bezdomovci přes navařené mříže nedostanou.

***
Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!