8. srpna 2013 7:20, aktualizováno  7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bouře opět kácela stromy, uzavřely pět železničních tratí

Bouřka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Po velmi silných večerních a nočních bouřkách bylo na jihu Čech a Vysočině kvůli spadlým stromům uzavřeno pět železničních tratí a několik komunikací na Prachaticku. Silnice i železnice se postupně daří zprůjezdňovat. Vyplývá to z informací Českých drah a dopravního informačního webu. Kvůli bouřím zasahovali jihočeští hasiči na 80 místech zejména na Českokrumlovku a Prachaticku, kde evakuovali dětský tábor, hasili stromy zapálené bleskem a odstraňovali padlé kmeny.

 "V souvislosti s bouřemi byl přerušen provoz asi na pěti tratích, někde spadly stromy, někde bylo přerušeno trakční vedení," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Kvůli spadlým stromům byla na jihu Čech přerušena doprava v úseku z Volar do Lenory, tam už se provoz podařilo obnovit. Poruchy trakčního vedení zastavily vlaky na trati z Protivína do Putimi a z Protivína do Ražic, doprava by měla být obnovena kolem 9:00.

Spadlé stromy přerušily kolem 4:30 také provoz na trati ze Zruče nad Sázavou do Ledče nad Sázavou na Vysočině a Středočeském kraji, kde musel být jeden osobní vlak odřeknut a druhý nabral stominutové zpoždění. Provoz by měl být obnoven kolem 8:00.

Stromy komplikují také provoz na silnicích na Prachaticku. Nejvážnější situace je u Stožce, kde spadlo na vozovku ve směru na Soumarský Most deset kmenů, provoz tam bude přerušen až do 12:00.

"V souvislosti s bouřkou jsme zasahovali u zhruba 80 výjezdů. Nejvíce jich bylo na Prachaticku, části Českokrumlovska a Českobudějovicka a ve Vodňanech na Strakonicku," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Bouřky v ČR:

U Soumarského Mostu záchranáři evakuovali tábor s 30 dětmi a desítkou dospělých do základní školy ve Volarech. Hasiči se k němu museli přes spadané stromy prořezat. Druhý letní tábor nedaleko od Soumarského Mostu nakonec evakuován nebyl, shrnula mluvčí.

Bouřky se přiženou do Česka i dnes

Velmi silné bouřky se do jižních Čech přihnaly přes Šumavu z Rakouska. Podle meteorologů je provázelo velké množství blesků, přívalové srážky a silný nárazový vítr. Podle meteorologů pršelo jen málo, nejvíce srážek spadlo na Táborsku v Hlasivu, kde naměřili 11,6 milimetru. Bouře se přesunula středem jižních Čech. "Provázel ji silný vítr, který v nárazech dosahoval skoro 90 kilometrů v hodině," řekl meteorolog Jaroslav Hintermüller.

Před bouřkami varují meteorologové i dnes, měly by přijít odpoledne a večer. Čekají se srážky, ojediněle až přívalové kolem 40 milimetrů, nebo kroupy. Vítr v bouřkách v nárazech dosáhne až 90 kilometrů v hodině.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz