Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českem se prohnala silná bouřka. Hasiči vyjeli k 1996 zásahům

Česko

  7:38aktualizováno  10:49
PRAHA - Hasiči ve středních Čechách vyjížděli kvůli nedělní večerní bouři do půlnoci ke 400 událostem. Obvykle vyjíždějí zhruba čtyřicetkrát za 24 hodin, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. V celé ČR vyjížděli hasiči téměř k 2000 událostem, denní průměr je přitom 150.

Blesky udeřily u Hradce Králové. foto: MAFRA: Martin Horký

"Bouřka do Středočeského kraje dorazila v neděli v podvečer. Nejvíce potrápila Benešovsko, Berounsko a Prahu-západ, před opuštěním kraje se ještě stačila vyřádit například na Kutnohorsku," uvedla Kostková.

Následky bouřkové vlny:

  • Hasiči v neděli vyjeli v zemi kvůli bouřkám k 1996 zásahům,denní průměr je 150.V Praze a středních Čechách vyjeli např. 10krát více než obvykle.

  • Skoro 10 000 českých domácností je po nočních bouřích bez proudu, nejvíce ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde byl vyhlášen kalamitní stav.
  • Hasiči ve středních Čechách vyjížděli kvůli nedělní večerní bouři do půlnoci ke 400 událostem. Obvykle vyjíždějí zhruba 40krát za 24 hodin.

  • Hasiči měli v noci kvůli bouřce na jihu Moravy 219 výjezdů. Obvykle vyjedou 160krát za týden. Bouře lámala stromy a poškodila elektrické vedení.

  • V Plzeňském kraji hasiči vyjížděli v neděli kvůli bouřkám ke 350 zásahům. V Jablečnu na Rokycansku evakuovali z tábora 25 lidí, většinou dětí.

Tisíce domácností i zůstávají bez proudu. Ve středních Čechách je 30 poruch zařízení vysokého napětí a byl zde vyhlášen kalamitní stav. Hasiči měli od 18:00 do půlnoci nahlášeno v kraji více než 400 událostí.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyjížděli hlavně ke stovkám stromů, které spadly na cesty, rodinné i víkendové domy, auta, železniční tratě nebo do drátů elektrického vedení. Prudký a vydatný déšť nestačila pobírat kanalizace, voda se dostávala do sklepů. "V terénu byly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů.

Telefony neutichly ani po půlnoci. Do rána hasiči vyjížděli k dalším 50 událostem kvůli odklízení následků večerní bouřky," dodala Kostková.

Hasiči pokračují s čerpáním vody ze zatopených sklepů a likvidací nalomených či padlých stromů. Při zásazích nebyl nikdo zraněn. Na některých železničních tratích jsou po bouřce vlaky stále zpožděny nebo je zavedena náhradní autobusová doprava. V úseku Řevnice - Beroun by měla být trať zprovozněna do dnešní půlnoci.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...