8. července 2015 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bouřící obloha. V noci uhodilo nad Českem přes 51 tisíc blesků

Mohutná noční bouřka nad Chebem, v popředí kostel sv. Mikuláše a sv. Václava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohutná noční bouřka nad Chebem, v popředí kostel sv. Mikuláše a sv. Václava | foto: MAFRA

Při bouřlivém večeru a noci z úterý na středu uhodilo nad územím České republiky přes 51 tisíc blesků. Nejvíce - až 400 blesků za minutu - se vyskytlo před půlnocí. Zaznamenaly to meteorologické přístroje, údaje na svém webu poskytl Český hydrometeorologický ústav.

Silnou bouři vyvolaly vysoké teploty, které v České republice panovaly po několik dní, a následná studená fronta. Bouřky přecházely přes území republiky od úterního večera do středečního rána, na řadě míst přinesly komplikace (více čtěte ZDE). 

Podle informací serveru iDnes.cz neznají meteorologové přesná čísla výskytu blesků při každé bouřce, není tak možné určit, zda uplynulá noc byla co do počtu blesků rekordní. 

„Předtím byly několik dní teploty nad třicet stupňů, takže země byla hodně prohřátá a nakumulovala se spousta energie. Studená fronta, která přecházela včera v noci, působila jako spouštěcí mechanismus. Na ní vzniklo mnoho velmi intenzivních bouřek,“ popsal Petr Pešice z Ústavu fyziky a atmosféry Akademie věd ČR. 

Intenzita bouřky způsobila také velké množství blesků, během července se obvykle jejich počet pohybuje mezi 130 tisíc až 150 tisíc za celý měsíc. 

Bouřky s sebou přinesly i velké množství srážek, nejvíce - 42 mm - jich spadlo na Karlovarsku. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!