4. srpna 2013 19:55, aktualizováno 5. 8 8:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bouřková vlna se prohnala Českem, Letiště Václava Havla odklánělo lety

Bouřková vlna se žene Českem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřková vlna se žene Českem. | foto: ČTK

PRAHA Od západu na východ Čech a dál na Vysočinu prošla Českem silná bouřka s nárazy větru. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu mohou bouřky v noci zasáhnout i část Moravy. Hasiči vyjížděli na stovky zásahů, hlavně k popadaným stromům, které zablokovaly silnice i železnice.

Na Domažlicku také zřejmě kvůli bouřce havarovalo malé letadlo, posádka ale nebyla vážně zraněna. Na Vysočině u Nové Vsi na Havlíčkobrodsku byl evakuován dětský tábor.

Následky bouřkové vlny:

  • Na zápase brněnské Zbrojovky zranil fanoušky kus stromu, který odlomil silný vítr. Jednalo se o dvě mladé ženy a muže, kteří zůstali v bezvědomí, informoval server iDnes.cz.
  • Skoro 10 000 českých domácností je po nočních bouřích bez proudu, nejvíce ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde byl vyhlášen kalamitní stav.

V Plzeňském kraji, který bouřkové pásmo zasáhlo jako jeden z prvních, provázely bouřku blesky a místy velmi silný déšť. Na některých místech vypadla elektřina, bez proudu byly tisíce domácností. Plošné výpadky energetici odstraňovali především na Klatovsku, lokální na celém území kraje. "Bouřka byla silná, ale šlo o klasickou letní bouřku, která zatím nezpůsobila zvednutí hladiny malých toků," řekl ČTK řídící důstojník krajských hasičů.

Na Domažlicku zřejmě prudký poryv větru zapříčinil havárii malého letounu, dva lidé se při tom zranili, ale ne vážně. Podle hasičů se jednalo spíš o "drsnější přistání". V Karlovarském kraji byla bouřka jen mírná.

Bouře se přehnala také jižními Čechami. Zhruba dvě stovky zásahů tamních hasičů se opět týkalo hlavně padlých stromů, dva lidé se zranili při nehodě motocyklu. Motorkář v Záboří na Strakonicku nestihl zabrzdit před poraženým stromem. "Sám byl zraněn lehce. Jeho spolujezdkyně byla s těžkým zraněním převezena na ARO strakonické nemocnice," řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Petra Kafková.

Ve středních Čechách měli hasiči také přes dvě stovky výjezdů. Odklízeli popadané strany a bylo poškozeno také několik střech. V Praze hasiči večer zasahovali více než stokrát. Na Václavském náměstí třeba vyprošťovali slunečníky z restaurací, které vítr odnesl do elektrického vedení. Na Malé Straně se utrhl vyhlídkový balon, který skončil až ve Kbelích; nikdo v něm neseděl. Problémy mělo také ruzyňské letiště, kde kvůli bouřce nemohly přistát čtyři lety a byly odkloněny na jiná letiště. Spadlé stromy zastavily v metropoli na zhruba hodinu a půl provoz na dvou tramvajových tratích.

Bouřka zaměstnávala také hasiče na Vysočině. Zasahovali na více než 140 místech, nejčastěji u popadaných stromů, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové zásahy ještě nekončí, u Nové Vsi na Havlíčkobrodsku byl evakuován dětský tábor, ve Vilémově strhla bouře střechu na domě.

Podle meteorologů by se silné bouřky mohly objevit v noci ještě v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Dopravní komplikace

Poryvy větru zkomplikovaly rovněž provoz na zhruba dvacítce železničních tratí. Do půlnoci zůstanou mimo provoz kvůli pádu stromů na kolejiště a případně i poškození elektrického vedení na pěti tratích. Vlaky nejezdí na trati mezi Prahou a Plzní v úseku Rokycany - Chrást u Plzně a úsecích Protivín - Písek na trati mezi Zdicemi a Protivínem a Protivín - Číčenice mezi Plzní a Českými Budějovicemi. Dotklo se to mnoha rychlíků, České dráhy podle informací na svém webu zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Rychlíkům komplikují padlé stromy provoz také v úseku České Budějovice - Roudná na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi nebo úseku Leština u Světlé - Světlá nad Sázavou na trati z Kolína na Havlíčkův Brod.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!