27. srpna 2017 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bouřky a kroupy trápily jih Čech, kvůli sesunu půdy vykolejil vlak

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Řidič se snaží zakrýt střechu svého vozu a ochránit ji před krupobitím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič se snaží zakrýt střechu svého vozu a ochránit ji před krupobitím. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tři desítky zásahů měli v neděli jihočeští hasiči kvůli silným dešťovým přeháňkám a bouřkám. Řekl to operační důstojník jihočeských hasičů. Na Strakonicku u Nišovic vykolejil osobní vlak, nehoda si vyžádala tři lehká zranění, řekli jihočeský policejní mluvčí a mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC).

Výluka na trati Volyně - Čkyně potrvá podle odhadů do 22:00, pro cestující zajistily České dráhy (ČD) náhradní autobusovou dopravu. Menší krupobití potrápilo i návštěvníky českobudějovického agrosalonu Země živitelka, schovávali se hlavně uvnitř výstavních pavilonů. Energetická společnost E.ON žádné výpadky proudu kvůli bouřkám v jižních Čechách nemá, řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Osobní motorový vlak vykolejil krátce po 16:00 na železničním přejezdu Nišovice u Volyně na Strakonicku. Příčinou byl sesuv půdy 7x5 metrů. Šlo o soupravu se dvěma vagony. „První vagon vykolejil, druhý zůstal na kolejích. Vlak vyjel z kolejí vlivem sesunutí hlíny. Jsou tam tři lehká zranění, modřiny a naraženiny. Na místě je záchranka i hasiči,“ řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Výluka potrvá do desíti, místo vlaků jezdí autobusy

Podle mluvčího SŽDC Pavla Tesaře sesuv pravděpodobně zavinila bouřka. „Je tam odhad, že výluka bude do 22. hodiny,“ řekl Tesař. Podle mluvčí ČD Moniky Bezuchové funguje na trati náhradní autobusová doprava.

Jihočeští hasiči zasahovali na 30 místech, především v Českých Budějovicích, dále na Strakonicku a Českokrumlovsku. „Máme nějaké čištění kanálových vpustí, popadané stromy a jedno volání na tísňovou linku bylo, že je poškozená střecha,“ řekl operační důstojník hasičů. Voda vnikla i do jedné z prodejen v českobudějovickém obchodním centru Globus.

Krupobití se silným deštěm zasáhlo po 15:00 i areál českobudějovického Výstaviště, kde pokračuje agrosalon Země živitelka. Návštěvníci se schovávali především uvnitř výstavních pavilonů. „Teď jsem prošla celým areálem a o škodách zatím nic nevím,“ řekla mluvčí Výstaviště Michaela Čeňková.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se na jihu Čech vyskytly velmi silné bouřky doprovázené kroupami o průměru dva až tři centimetry. V přívalových srážkách spadlo od 15 do 20 litrů vody na metr čtvereční za 15 minut. Bouřky byly na Prachaticku, Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Strakonicku a Jindřichohradecku. Postoupily na Vysočinu a na jihovýchod Moravy.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz