Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

BP jde na kobereček k Obamovi

Česko

Agentura Fitch důkladně srazila těžební firmě rating. Za únik ropy BP možná zaplatí sto miliard dolarů

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama se včera uchýlil ke kroku, který američtí prezidenti používají jen výjimečně.

Rozhodl se pronést k národu televizní projev z Oválné pracovny v Bílém domě.

Nejde ale o nějakou vážnou mezinárodní krizi či vyslání nových amerických posil do boje proti povstalcům v Afghánistánu. Nepřítelem je ropná společnost BP a krizí, která ohrožuje Spojené státy, je ropa unikající už od dubna z jejího poškozeného vrtu.

Obamův projev je přímou výhrůžkou šéfům těžební firmy, se kterými by se měl dnes setkat v Bílém domě.

Obama slíbil, že dohlédne na to, aby BP zaplatila veškeré škody způsobené únikem ropy z jejího vrtu v Mexickém zálivu.

Nejen na životním prostředí, ale také náhrady rybářům či hoteliérům u zničených pláží. Uvažuje kvůli tomu o jmenování zvláštního vládního zmocněnce.

„Zrušte dividendu“ Prezident žádá také rychlé zastavení úniku – podle současných odhadů odsávají technici BP z vrtu téměř 80 procent unikající ropy a představitelé společnosti slíbili, že to brzy bude 90 procent.

Obamovi to ale nestačí. Chce, aby BP zrušilo pravidelnou čtvrtletní dividendu a peníze použilo na náhrady škod. Vůdce demokratické většiny v americkém Senátu Harry Reid konkrétně vyzval šéfa BP Tonyho Haywarda, aby vytvořil jako „projev dobré vůle“ fond ve výši 20 miliard dolarů.

BP s tím nesouhlasí. Podle expertů z ratingové agentury Fitch by ale bylo přinejmenším „překvapivé“, pokud by firma skutečně dividendy akcionářům vyplatila, když je bude potřebovat na náhradu škod.

Kvůli nákladům na současnou havárii snížila včera agentura Fitch firmě BP rating, a to dokonce o šest stupňů. Rating ukazuje pravděpodobnost, že firma nesplatí své dluhy a v nedaleké budoucnosti zkrachuje. Čím nižší rating, tím vyšší pravděpodobnost bankrotu.

Firma BP dosud tvrdila, že náklady na ropnou havárii snadno zaplatí, protože bude mít letos k dispozici 40 miliard dolarů v hotovosti. Dosud experti odhadovali, že celkově bude ropná havárie firmu stát nejvýše 30 miliard dolarů.

Komu nakopat zadek?

Soudě podle propadu ratingu, agentura Fitch tomu rozhodně nevěří. Odhady toho, kolik ropy vyteklo do moře, totiž několikrát stouply a s nimi i možné odhady škod a pokut. Na některých seriózních webech zaměřených na investice na akciových trzích se už objevily spekulace, že pokud bude tlak politiků trvat a soudy a státní orgány budou postupovat podle nejvyšších odhadů škod, může to BP stát víc než sto miliard dolarů. Tedy polovinu hodnoty celé společnosti. Vyplacení takové sumy by firmu zničilo.

Jde ale o velmi nepravděpodobný scénář. Těžební společnost totiž z téměř čtyřiceti procent vlastní američtí akcionáři a ve Spojených státech BP zaměstnává 29 tisíc lidí. Takovou firmu nemohou američtí politici poslat do bankrotu. Mohou ale trvat na tom, že společnost označí viníka havárie, a toho exemplárně potrestají.

Obama už dříve řekl, že chce vědět, „komu nakopat zadek“. S hledáním viníka už začal americký Senát. Zveřejnil dokumenty, podle nichž BP chtěla ušetřit, a proto snižovala bezpečnostní opatření a tak přispěla k havárii těžební plošiny. Zítra by se do Senátu měli k výslechu dostavit manažeři BP.

***

LETOŠNÍ CENA AKCIÍ BP (v dolarech za jednu akcii)

62,32 19. leden 20. duben 60,48

leden únor březen duben

14. červen

30,67

9. červen

29,20

květen červen

Cena těsně před

havárií ropné plošiny

v Mexickém zálivu

Autor: