Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brabec vyjednává se Spartou

Česko

Bývalý kapitán fotbalové Slavie by měl dostat výjimku od FIFA a má nakročeno k angažmá na Letné

PRAHA Vzimním přestupovém období se schyluje k pikantní fotbalové story. Bývalý kapitán pražské Slavie Erich Brabec má nakročeno k angažmá ve Spartě, týmu největšího rivala červenobílých. Letenští včera oficiálně zahájili vyjednávání s dvaatřicetiletým hráčem tureckého Ankaragücü, který by měl dostat od FIFA výjimku, a smět tak nastoupit za třetí klub v sezoně.

„Už máme ze všech zúčastněných stran zelenou,“ mne si ruce hráčův agent Pavel Zíka.

Po odchodu Romana Hubníka do bundesligové Herthy Berlín shání Sparta náhradu do středu obrany. Když sešlo z příchodu Jiřího Jarošíka z ruské Samary, vzpomněli si na Letné právě na Brabce, o nějž se už v minulosti zajímali.

Zájem je z obou stran větší K prvním námluvám prý došlo už loni v červnu, kdy trenér Slavie Karel Jarolím označil kapitána svého týmu za nepotřebného a vyřadil ho z kádru.

„Teď je ale zájem z obou stran větší než tehdy. Sparta potřebuje stopera a Erich zase klub, kde by pravidelně nastupoval. Jejich spojení je v tuto chvíli opravdu ideálním řešením,“ myslí si Zíka.

Než však Letenští mohli zahájit s obráncem oficiální jednání, museli si počkat na výjimku od Mezinárodní fotbalové federace. Brabec se totiž dostal do komplikované situace. Ze Slavie loni odešel do tureckého Ankarasporu. Jenže soud v Ankaře zamítl odvolání klubu proti vyloučení z ligy kvůli propojení s klubem Ankaragücü, kam se pak obránce musel přesunout.

Tehdy do týmu přišel také nový trenér i hráči a stoper najednou řešil prekérní situaci. Nehrál a zároveň nemohl pomýšlet ani na přestup. Podle platných norem FIFA nesmí hráči v jednom ročníku nastoupit za tři různé kluby, což by byl Brabcův případ. Jenže teď je všechno jinak. „Nemáme to sice černé na bílém, ale měl jsem telefonát od právníka, že žádost o výjimku byla vyslyšena,“ potvrdil Zíka. Měl by podepsat na 2,5 roku Brabec zároveň dostal od majitele Ankaragücü povolení najít si nové angažmá. Zbývá tedy jen doladit dohodu o podmínkách transferu mezi kluby a hráčově příchodu do Sparty už nic nebrání. Do poloviny příštího týdne by měl podepsat smlouvu na dva a půl roku.

„Nemělo by se stát nic neočekávaného, co by dohodu zmařilo. Samozřejmě se může stát, že by do toho vstoupil i jiný klub. Nevidím teď ale pro Ericha lepší alternativu, než je Sparta,“ připustil Zíka, že teď, když není Brabec vázán regulemi FIFA, mohou se objevit i další nabídky.

Brabec se nikdy netajil tím, že by po odchodu ze Slavie vyzkoušel raději zahraničí. Možná ale po zkušenostech v Turecku změnil názor. „Kdyby dohoda ztroskotala, je tu varianta, že by zůstal někde v Turecku nebo by se ozval jiný z českých klubů,“ přemítá Zíka. Brabec ale s největší pravděpodobností za týden odletí se Spartou na soustředění do Španělska.

Autor: