Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová: Bez whistleblowerů bychom spoustu korupčních kauz nikdy neodhalili

Lenka Bradáčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pokládá whistleblowery, tedy oznamovatele trestné činnosti, za klíčové pro rozkrývání korupčních kauz. Právě oni poskytují informace v takovém stádiu páchání, že policisté stihnou trestnou činnost zadokumentovat.

Podle ní se o řadě oznamovatelů neví, protože je orgány činné v trestním řízení dokázaly uchránit před mediální pozorností. Uvedla to na páteční konferenci o whistleblowingu v sídle pražského magistrátu.

„U korupčních kauz považuji oznamovatele za úplně klíčové pro to, aby kauza mohla být rozkryta a pachatelé potrestáni. Jsou i jiné zdroje a kanály, jak se o informaci můžeme dovědět, ale to už je většinou pozdě a pachatelé už ji mají také,“ řekla Bradáčová.

„Trestnímu řízení se nevyhnou“

Oznamovatelé, kteří jsou zároveň spolupachateli trestné činnosti, však podle ní nemohou počítat s tím, že se díky spolupráci s orgány činnými v trestním řízení vyhnou celému trestnímu procesu. Je nicméně možné, že se jakožto spolupracující obvinění vyhnou trestu. „Je velmi naivní si myslet, že nebudou vůbec vystaveni trestnímu řízení,“ varovala státní zástupkyně.

Podstatné podle ní je, aby si každý oznamovatel hned na počátku uvědomil, jakou pozici mu stát může garantovat. Instituce, na kterou se obrátí se svou věcí - policie, státní zastupitelství, neziskové organizace či advokáti - ho proto musí realisticky seznámit s jeho možnostmi a zanalyzovat, zda lze informaci získat i jinou cestou než jeho výslechem. „Pokud je jediným zdrojem, pak je vysoce pravděpodobné, že v té trestní věci bude vyslechnut. A to je hned na začátku nutné tomuto člověku říci,“ uvedla.

Když nedopadli dobře...

Veřejně jsou známy spíše případy, kdy whistlebloweři nedopadli dobře. Jiří Chytil, oznamovatel v kauze opencard, byl odsouzen. Podmíněný trest za tunelování si v pátek vyslechl rovněž whistleblower v případu jízdenek Vladimír Sitta, přičemž soudce připustil, že trestní oznámení na jeho osobu mohlo být mstou. Sitta si přišel páteční vystoupení Bradáčové poslechnout, zástupkyně ale na související dotaz z publika reagovala tak, že nemůže komentovat konkrétní kauzy. Podobně odpovídala i na řadu otázek, které směřovaly na opencard a především na roli žalobkyně Dagmar Máchové, jež psala obžalobu jak na Chytila, tak na Sittu.

Bradáčová upozornila na to, že pozitivní případy whistleblowingu se nedostaly do médií, protože si to oznamovatelé nepřáli. „Slíbili jsme jim, že se o nich nikdo nedozví. S ohledem na to, že ty lidi chráníme, o nich prostě nemůžeme mluvit,“ poznamenala.

Většinou čelí odvetě

Podle průzkumu mezi 40 whistleblowery ze států visegrádské čtyřky a Estonska čelilo 39 z nich různým formám odvetných opatření. Nezisková organizace Oživení, která páteční konferenci pořádala, upozornila na to, že polovina těchto whistleblowerů přišla v souvislosti s oznámením o zaměstnání. Ve 13 procentech případů se pak ztráta místa týkala i jejich kolegů či sympatizantů.

Negativní zkušenosti svých klientů-whistleblowerů potvrdil v diskusi s Bradáčovou i advokát a senátor Václav Láska (SZ). „Musím je vždy upozornit na to, že můžou být terčem pomsty toho, na jehož činnost poukázali. Velmi oblíbeným prostředkem jsou žaloby na ochranu osobnosti, dále také trestní oznámení. Hrozí i ztráta zaměstnání - vyhodit kohokoliv třeba z důvodu reorganizace není těžké. Mohl bych jmenovat celou řadu případů ze své praxe, kdy se to těm lidem nevyplatilo. Opačné případy jdou spočítat na prstech,“ prohlásil.

V Česku neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád či zákoník práce. Současná vládní koalice se zavázala prosadit právní ochranu oznamovatelů korupce. Podle vyjádření ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který má problematiku na starosti, by příprava návrhu alternativ legislativního řešení měla být hotová do konce letošního roku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!