30. července 2012 12:40, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová vede pražské vrchní zastupitelství. Blažek ji jmenoval

Blažek jmenoval Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blažek jmenoval Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Lenka Bradáčová míří do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) totiž vyhověl návrhu šéfa žalobců Pavla Zemana na jmenování dosavadní ústecké žalobkyně. S návrhem však podle Blažka bylo "hrubě manipulováno".

"Po všech rozhovorech, které jsem vedl v soustavě státního zastupitelství, které jsem vedl s Pavlem Zemanem, a které jsem vedl s Lenkou Bradáčovou, jsem se rozhodl tak, že k dnešnímu dni jmenuji Lenku Bradáčovou do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze," uvedl Blažek.  

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr se s Bradáčovou několikrát sešel. Při rozhovorech se podle jeho slov shodli na tom, jak by mělo státní zastupitelství vypadat. Žalobci ani jiní představitelé justice také nepřišli s žádným jiným vhodným kandidátem na funkci. Zeman tak prý neměl velký výběr.

Premiér Nečas ke jmenování

Jmenování vrchního státního zástupce je plně v kompetenci ministra spravedlnosti Pavla Blažka a já jeho rozhodnutí respektuji.

Chtěli poškodit Nečase

S návrhem na jmenování žalobkyně však bylo podle Blažka hrubě manipulováno s cílem poškodit premiéra Nečase, proto rozhodnutí ministra trvalo déle. "Až dva dny po odvolání pana Pospíšila byl učiněn zápis, že existuje určité podání. A toto podání bylo evidováno úřednicí, která prokazatelně nebyla v úřadu," popsal Blažek.

Kvůli pochybnostem o platnosti návrhu se ministr sešel se Zemanem i Bradáčovou. "Musel jsem posoudit, jestli návrh splňuje určité náležitosti, které splňovat má. Hrozilo závažné podezření, že je antedatován, a to s cílem diskreditovat premiéra Nečase při odvolání Jiřího Pospíšila," řekl Blažek.

Blažek jmenoval Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství

Návrh podle něj schovával až do 3. července vysoce postavený úředník. "Hodinu před tím, než jsem přišel na ministerstvo, byl teprve návrh podán v podatelně," přiblížil ministr. O koho jde, nechtěl Blažek upřesnit. Z nejužšího vedení ministerstva však zatím odešel pouze náměstek pro justiční sekci Filip Melzer.

Slova svého nástupce však odmítl Jiří Pospíšil. Návrh na jmenování prý už 21. června převzal jeho tehdejší náměstek.

Začalo to Pospíšilem

Dohady kolem obsazení postu vypukly po tom, co premiér Petr Nečas (ODS) na konci června nečekaně odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Ukázalo se, že Pospíšil měl na stole návrh na jmenování Bradáčové, jemuž se chystal vyhovět.

Okamžitě se objevily spekulace, že nový ministr má jmenování Bradáčové zabránit, v tomto duchu se vyjadřovala opozice, ale i koaliční TOP 09. Blažek po svém příchodu spory kolem obsazení postu označil za "pšouk ve sklenici vody", připustil ale, že jmenování ambiciózní návladní s pověstí neústupné profesionálky se některým vysoce postaveným lidem nelíbí.

Se šéfem žalobců Zemanem kvůli Bradáčové několikrát jednal, přišel i s návrhem, aby na post bylo vypsáno výběrové řízení. Zeman však jeho nápad odmítl s tím, že nemá oporu v zákoně.  

Uznávaná žalobkyně

S respektem mluví o Bradáčové jak soudci, tak i policisté. Patří k nové generaci žalobců. kteří jsou schopni výsledky své práce obhájit nejen při soudním jednání, ale i před veřejností. A nebojí se jít až do nejvyšších pater, což letos potvrdila v úplatkářské kauze kolem Davida Ratha, kterou měla na starosti. Dozorovala i několik dalších mediálně sledovaných trestních kauz, včetně vraždy dítěte Jana Rokose, zabitého svou matkou, kauzu ústeckého vraha Miroslava Ritticha, mačetový útok v novoborském baru či případ Mostecké uhelné.

  • Datum a místo narození: 1. března 1973, Roudnice nad Labem
  • Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy (1998), doktorát v oboru veřejné právo (2001); stáže v Německu a USA
  • Kariéra: státní zástupkyně v Litoměřicích (2001); náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem (2003); prezidentka Unie státních zástupců ČR (od března 2008); vyučuje také na Policejní a na Justiční akademii
  • Rodina: vdaná, manžel je ekonom; děti nemají
ogoOndřej Golis

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.