8. dubna 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová: Vnímám, že nové policejní centrále chybí srdce

Lenka Bradáčová, Vrchní státní zástupkyně v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová, Vrchní státní zástupkyně v Praze. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Bude tomu pět let, co Lenka Bradáčová nastoupila do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze. Tenkrát ji proslavilo spuštění vyšetřování tehdejšího hejtmana Davida Ratha. Na přelomu loňského a letošního roku se však kauza zasekla na soudech. Bradáčová s jejich odůvodněním nesouhlasí, víru v úspěšný konec ale neztrácí.

Před rokem Bradáčová nesouhlasila s policejní reorganizací. Jak tento zásah vidí dnes? „Ono to trvá, než si podřízení zvyknou na nového nadřízeného, než zjistí jeho představu, co po nich bude v práci požadovat. Hlasy policistů, které slyším, shrnu do krátkého vyjádření – nový útvar nemá srdce,“ pronesla ve velkém rozhovoru pro sobotní vydání LN. Hovořili s ní Ondřej Koutník a Martin Shabu.

LN: Přispěla reorganizace a následný vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu k efektivnějšímu boji s korupcí a závažnou hospodářskou trestnou činností, jak deklarovali její strůjci?
Na komplexní hodnocení je ještě brzy. Srovnala bych to s hodnocením závodu v mezičase. Ačkoli nevíte, jak skončí, mezičas obvykle napoví, jaký bude konečný výsledek.

Pro mě po tři čtvrtě roku od vzniku NCOZ je hlavní výstup ten, že reorganizace pro státní zastupitelství nemá přidanou hodnotu. Co se týče práce útvaru, nevnímám změnu k lepšímu ve srovnání s prací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a ­Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Ti, kdo předtím pracovali dobře a neodešli, pracují stejně dál. A­ ti, kdo předtím pracovali ne úplně podle našich představ, se nezměnili.

LN: Jak tedy NCOZ funguje?
Podle mne je prozatím stav bez přidané hodnoty u mnohých provázen pocitem určité nejistoty a pnutím uvnitř útvaru. Byli jsme svědky několika odchodů. Přestože jde o jednotky, jsou to odchody vysoce kvalifikovaných policistů, to útvar negativně zasáhlo.

Lenka Bradáčová, Vrchní státní zástupkyně v Praze.
Lenka Bradáčová, Vrchní státní zástupkyně v Praze.


LN: Jak?
Minimálně z pohledu policistů, kterým tito odcházející policisté veleli. Ono to trvá, než si podřízení zvyknou na nového nadřízeného, než zjistí jeho představu, co po nich bude v práci požadovat. Hlasy policistů, které slyším, shrnu do krátkého vyjádření – útvar nemá srdce. Tak to vnímám. Došlo ke spojení policistů, kterým doposud chybí pocit vnitřní soudržnosti a sounáležitosti s útvarem.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!