Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brala jsem to tak, že jsem i lídrem ODS, reaguje Němcová na Kubu

Česko

  20:54
PRAHA - Boj o pozici volebního lídra ODS vrcholí. V pondělí úřadující předseda Martin Kuba přes média vzkázal místopředsedkyni Miroslavě Němcové, že na kongresu ODS to byl on, kdo se stal druhým mužem strany za tehdejším předsedou Petrem Nečasem. "Brala jsem to tak, že ve chvíli, kdy jsem přijala nominaci na možnou předsedkyni vlády, tak že z toho vyplývá, že jsem se stala nejen lídrem té, jakési koalice, ale také ODS," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Němcová.

Miroslava Němcová měla podporu 101 poslaneckých hlasů. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Úřadující předseda ODS Martin Kuba zpochybnil vaši roli lídra ODS pro předčasné volby. (ČTĚTE VÍCE
Já to vnímám tak, že jsou to dvě roviny. Tou první je role předsedy strany, o které se budeme bavit po volbách. Druhou je volební. Probereme to uvnitř ODS a ne přes média.

Lidovky.cz: Nevnímáte to jako křivdu poté, co jste měla být premiérkou? 
Já jsem to brala tak, že ve chvíli, kdy jsem přijala nominaci na možnou předsedkyni vlády, tak že z toho vyplývá, že jsem se stala nejen lídrem té, jakési koalice, ale také ODS. A je logické v tom pokračovat.

Čtěte více:

Lidovky.cz: Stále chcete o tu pozici usilovat?
Určitě ano. Ale to nezáleží jen na mně. To vše si nejprve musíme vyjasnit.

Lidovky.cz: Martin Kuba argumentoval loňským grémiem ODS, kde se stal prvním místopředsedou, zatímco vy jste jen těsně získala post řadové místopředsedkyně.
Já ten argument beru, ale dál to nebudu rozvádět.

Lidovky.cz: Kdy skončí dualita vedení ODS, kdy nejsou vaše role jasně určeny?
V řádu týdne, deseti dní se rozpustí parlament, takže někdy vzápětí. Kongres by měl být po volbách.

Výkonná rada ODS

Výkonná rada ODS

Lidovky.cz: LN zjistily, že premiér Rusnok v tajnosti vyslal Vladimíra Remka a Livii Klausovou na jejich diplomatické mise.
Potvrzuje mi to, že vláda musela vzniknout, protože měla dva základní úkoly. Jednak vyprofilovat lídry strany SPOZ pro volby do parlamentu, tedy ty, kteří byli dosazeni na ministerská křesla, a tím druhým bylo udělat něco, co by žádná politická vláda v tu chvíli nemohla udělat - což bylo mimo jiné jmenování velvyslanců.

Lidovky.cz: Jak zpětně hodnotíte působení Rusnokova kabinetu?
Rusnok říkal, že žádná důležitá rozhodnutí nebudou činit. To je v přímém rozporu s jeho slovy. Navíc vláda úřednická, odbornická, jedno jak ji nazveme, je vždy horší, než vláda politická, která by musela čelit sněmovně. Tato vláda se zpovídala jen Miloši Zemanovi.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!