Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brala prášky tajně, je postižená

Česko

PRAHA Příběhy dívek, které shromáždili specializovaní lékaři, ukazují, že by se doktoři měli více ptát na možné rizikové faktory, než předepíší hormonální antikoncepce.

Osmnáctiletá studentka odjela jako au pair do Austrálie. Po dlouhém letu měla úporný kašel. Bez dostatečné lékařské péče do deseti dnů po příletu zemřela. Na plicní embolii. Možná se to nemuselo stát, kdyby jí gynekoložka nepředepsala hormonální antikoncepci. Dívka totiž byla z velmi rizikové rodiny - téměř všichni příbuzní muži už zemřeli na kardiovaskulární onemocnění. Jak se dodatečně zjistilo, i ona měla rizikovou genovou mutaci. Vedle dlouhého letu a toho, že se vyhýbala červenému masu, byla hormonální antikoncepce dalším rizikovým faktorem. Právě ta mohla být spouštěčem embolie.

Přitížilo jí i vegetariánství Její příběh bohužel není ojedinělý, i když je tragičtější než ostatní. V rámci své odborné práce popsal tým profesora Josefa Hyánka i další. Trvale poškozený mozek má dívka, která dostala plicní embolii jako 16letá studentka. Její matka ani nevěděla, že užívá hormonální antikoncepci. Gynekolog prý před jejím předepsáním neprovedl žádné vyšetření, nezeptal se na situaci v rodině.

Přitom v její rodině se vědělo, že se u nich dědí porucha srážlivosti krve. Navíc byla dívka vegetariánka, což je pro embolii také další riziko. Lékař se ale prý rozhodoval mezi antikoncepčními pilulkami jen podle ceny a toho, aby slečna neztloustla. Matka této dívky se teď snaží přesvědčit ostatní rodiče, aby se svými dcerami o dědičných nemocech v rodině i o antikoncepci více hovořili.

Podle výzkumu Ivany Hadačové z Fakultní nemocnice Motol prošlo tamní hematologickou ambulancí v posledních dvou letech 21 dívek od 15 do 18 let, které měly trombózu v souvislosti s užíváním antikoncepce. Dvě z nich měly i drobnější plicní embolii. Více než polovina z těchto 21 dívek přitom uvádí, že se jich před předepsáním antikoncepce jejich gynekolog vůbec neptal na případný výskyt rizikových faktorů u nich ani v rodině. Deset mladých pacientek mělo přitom příbuzné, kteří prodělali podobnou příhodu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!