Je dost zvláštní, že při plnění svých novinářských povinností v Bratislavě se autor Slovenského diáře Lidových novin pan redaktor Luboš Palata (čtu ho rád) seznámil jen s „přistěhovaleckými“ přáteli, kteří ho v – prý pustém – hlavním městě Slovenska nechali ve vánočním období napospas: téměř o hladu, ale především o nudě… Co mohl pan redaktor Palata sám postřehnout Ve svém nefunkčně ironizujícím fejetonku českému čtenáři vykreslil archaický až pitoreskní obraz provinciálního městečka. Bratislava se však stala již dávno nejen pulzujícím a dynamickým hlavním městem (s přirozeným fenoménem exkluzivnějších pracovních možností a logickým přírůstkem obyvatelstva), ale bezesporu také přívětivým solidně zrestaurovaným středoevropským centrem se srdečnou letorou a též svérázným slangovým artefaktem, které navazuje citlivě a kontinuálně na vlastní exkluzivní historii a košatou kulturu a bezesporu i rozvinutou evropskou kulturnost markantní v tepající přítomnosti.
Půlmilionová Bratislava nasávala a nyní zužitkovává své jmění ze starých „rakousko-uherských“ kořenů (těsná blízkost Vídně a Budapešti na společném Dunaji…), aby si vytvořila vlastní a přitom – zcela nepejorativně – národní a současně internacionální kolorit a specifický univerzální imidž. O této faktografii není třeba pana redaktora přesvědčovat, nemohl ji nepostřehnout...
Nekorektně zkreslená vizitka Slovenska Reaguji jako Bratislavan, který by onen fejeton „přehlédl“, nebýt toho, že byl zároveň i skromnou, ale nekorektně zkreslenou vizitkou Slovenska v českém tisku. Bohužel, za socialistického „společného budování“ nebyly a jednoznačně ani nadále nejsou v Praze běžně k dostání slovenské noviny (na rozdíl od slovenské metropole, kde český tisk v nabídce je). Patrně nejsou atraktivním artiklem… To už je ale jiné téma.
prof. MUDr. Peter Kukumberg, Ph. D., přednosta II. neurologické kliniky Univerzitní nemocnice v Bratislavě