3. června 2012 13:12, aktualizováno  14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podjatost žalobce? Bratr pracuje pro firmu, jež v kauze figuruje

Ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa a středočeský hejtman David Rath spolu s předsedou dodavatele stavby Zdeňkem Osnerem poklepávájí na základní kámen k nové transfuzně-hematologické stanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa a středočeský hejtman David Rath spolu s předsedou dodavatele stavby Zdeňkem Osnerem poklepávájí na základní kámen k nové transfuzně-hematologické stanici. | foto: Středočeský kraj

PRAHA Petra Jiráta, nového státního zástupce kauzy Rath, čeká první zkouška: dokáže se ubránit místním vlivům? Jeho bratr Václav, rovněž právník, totiž pracuje pro firmu, která ve spisu figuruje.

Jen co si středočeský státní zástupce Petr Jirát v pátek převzal citlivý spis Rath, objevila se první pochybnost o jeho nestrannosti.

Server Lidovky.cz zjistil, že jeho bratr Václav Jirát zastupuje jako advokát vlivnou společnost Energie stavební a báňská. A právě na jméno této společnosti narazili detektivové, když rozkrývali manipulace při výběrovém řízení na opravu zámku v Buštěhradu.

ČTĚTE VÍCE:

Totiž: původní projektant z firmy Aria loni na podzim vypočítal, že se bývalé šlechtické sídlo dá zrekonstruovat za 168 milionů korun. Jenže Rathovo hejtmanství si našlo nového projektanta – Richarda Bartíka, který si nedávno založil společnost s názvem Arcia – a ten najednou výslednou cenu stanovil na 220 milionů korun.

Z časopisu společnosti Energie: Na základní kámen rekonstrukce příbramské nemocnice poklepává středočeský hejtman David Rath a ředitelka nemocnice Kateřina Pancová (oba jsou nyní ve vazbě)

Z časopisu společnosti Energie: Na základní kámen rekonstrukce příbramské nemocnice poklepává středočeský hejtman David Rath a ředitelka nemocnice Kateřina Pancová (oba jsou nyní ve vazbě)

Podle operativních poznatků policie pomáhala Rathovi a spol. s hledáním nového projektanta právě společnost Energie stavební a báňská.

I ve středních Čechách jsou skvělí státní zástupci a policisté, ale jestliže se doslechnete, že exhejtman Rath byl na padesátinách jednoho z vysokých funkcionářů středočeské policie, že se tam potkal i se státními zástupci, tak se podle toho musíte zařídit. Nemusí to mít žádný vliv, ale při vědomí toho, co se v Česku děje, jsem velmi zvažoval, kam se obrátím.

Libor Gregor, bývalý policista, který na machinace s dotacemi upozornil VÍCE ZDE

„JUDr. Václav Jirát zastupuje v některých případech naši společnost jako advokát," potvrdila informace serveru Lidovky.cz mluvčí Energie Jana Neckařová. „Víme, že jeho bratr Petr Jirát je státní zástupce. K žádnému střetu zájmů dojít ale nemůže,“ tvrdí.

Volba Bartíka coby nového projektanta ovšem nebyla ani v jednom směru náhodná. Bartík ještě v roce 2009 působil v této vlivné kladenské společnosti v pozici obchodního ředitele. A Energie samotná vyhrála ve středních Čechách řadu zakázek, o nichž rozhodovali Rathovi lidé.

Patří mezi ně například nová transfuzně-hematologická stanice v Benešovské nemocnici nebo rekonstrukce příbramské nemocnice, které šéfuje další obviněná – Kateřina Pancová.

Vyloučit se musí sám

Server Lidovky.cz se pokoušel celou sobotu a neděli získat stanovisko i obou bratrů. Jak státního zástupce Petra Jiráta, tak advokáta Václava. Neúspěšně.

Podjatí žalobci

Podjatost některých státních zástupců, kteří by měli vyšetřovat korupci, nedávno kritizovala také zpráva BIS o stavu vnitřní bezpečnosti v loňském roce.

„Vyšetřování závažných případů komplikují politické konsekvence a možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení,“ stojí v dokumentu, podle kterého je hlavní příčinou korupce zejména provázanost podnikatelské a komunální sféry.
ČTĚTE VÍCE

Advokátní kancelář Václava Jiráta sídlí ve Slaném (mimochodem firma obviněné Ivany Salačové Fisa sídlí ve stejném městě), kde dotaz převzala jeho asistentka s tím, že se ozve, ale neozval. 

Klíčové bude, jak se k otázce možné podjatosti postaví samotný Petr Jirát. Není vyloučené, že se například se svým bratrem, údajně přímo dvojčetem, dlouhodobě nestýká.

Na to musí ovšem odpovědět přímo on. Lidovky.cz zatím jeho stanovisko nezískaly. Pokud by se totiž cítil podjatý, musel by se z případu vyloučit sám, což potvrzuje i mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

„O případné podjatosti by měl rozhodnout dozorový státní zástupce (tedy sám Jirát – pozn. red.) ať už na návrh obviněných či obhájců nebo z vlastní iniciativy. Proti tomuto rozhodnutí je přípustná stížnost, o které rozhodne orgán jemu bezprostředně nadřízený (středočeský žalobce Martin Staněk – pozn.red.),“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí.

Korupce jako rakovina státu

Státní zástupce Petr Jirát má nicméně v justičních kruzích velmi dobré renomé. Před pár dny například dostal na šest let za mříže bývalého kolínského místostarostu Romana Pekárka (ODS), který si podle Jirátovy obžaloby řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků.

ČTĚTE TAKÉ:

„Korupce je rakovinou tohoto státu a je potřeba proti tomu bojovat,“ prohlásil Jirát v závěrečné řeči. Jirát se podílel i na znovuotevření korupční kauzy biolíh v roce 2008, ve které šlo o uplácení kvůli přimíchávání biolíhu do paliv a nitky vedly k představitelům státní správy.

Do vězení dostal i sociálnědemokratického ministra financí Ivo Svobodu, který spolu se svou společnicí vytuneloval přes pět milionů korun z podniku na výrobu kočárků Liberta.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz