10. listopadu 2011 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bratr střelce Musely Pavel je bývalý král českého zbrojařství

Pavel Musela, kterého mstil bratr (foto: iDNES). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Musela, kterého mstil bratr (foto: iDNES). | foto: iDNES

PRAHA Vizitka zbrojaře Pavla Musely, jehož bratr Karel střílel v kunovické letecké továrně Aircraft Industries. Při střelbě zemřeli tři lidé, mezi nimi i útočník.

Datum narození: 15. prosince 1958

Dosavadní kariéra:
V roce 1983 nastoupil jako referent do zbrojařské společnosti Omnipol a podle médií působil v jejích službách mimo jiné v Alžírsku a Libyi. Podle informací, které se objevily v některých médiích, působil po roce 1989 jako obchodní rada na české ambasádě v Alžírsku. V roce 1992 se krátce stal členem představenstva výrobce letadel AERO Vodochody. Ve druhé polovině 90. let byl ředitelem Omnipolu. Od listopadu 2002 do června 2003 byl předsedou představenstva společnosti PAMCO INT., která se zabývala obchodem s leteckými komponenty a zbraněmi. Od června 2008 do ledna 2009 byl předsedou představenstva společnosti Aircraft Industries.

ČTĚTE TAKÉ:


V současnosti je v obchodním rejstříku zapsán jako jeden ze společníků firmy PAMCO, spol. s r.o., viceprezident Smíšené česko-arabské obchodní komory, společník firmy COMATRADE spol. s r.o. a společník PRAGUE FINANCIAL AND TRADE SERVICES, s.r.o.

Ostatní: Jako ředitel zbrojařské firmy Omnipol patřil k nejvýznamnějším obchodníkům se zbraněmi v Česku. V roce 1997 se Omnipol pod jeho vedením pokusil vyvézt do Alžírska stovku zastaralých tanků T-72 z výzbroje české armády. Za utržené peníze chtěl Omnipol údajně koupit od Aera Vodochody tucet českých letounů L-39 a dodat je české armádě. Obchod však narazil na nesouhlas české vlády. Později Musela údajně prodal do Alžírska 17 starších cvičných letadel L-39, a to prostřednictvím firmy Pamco International, v níž držel 50procentní podíl. Údajně se také podílel na miliardovém obchodu s transportéry Pandur pro českou armádu, který provází podezření z korupce.

Byl blízkým spolupracovníkem někdejšího předsedy ČSSD a premiéra Stanislava Grosse. Údajně sponzoroval i některé volební kampaně ČSSD.

Podle médií dlouhodobě válčil o kontrolu nad českým zbrojním průmyslem s jiným úspěšným obchodníkem se zbraněmi, Richardem Hávou. Podle dřívějších informací deníku Blesk se Muselovi kvůli vazbám na francouzské zbrojní koncerny přezdívalo "francouzská spojka".

Spoluvlastní firmu Pamco Int., jejíž dceřinou společností je pardubická T-CZ, někdejší TESLA, výrobce radiolokátoru Tamara.

V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným.

Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Podle informací médií je nesvéprávný.

Opakovaně se ale objevují spekulace, že se Musela mohl stát obětí vyřizování účtů. Jeho bratr Karel v červnu 2009 řekl deníku Blesk, že bratrovo zranění "nebyla náhoda, ale připravená věc." Server Novinky.cz dnes napsal, že podle Karla Musely stáli za tragédií zřejmě bratrovi společníci z firem Aircraft Industries a Pamco Int. Podle Novinek.cz jsou oba mezi oběťmi dnešní střelby ve firmě Aircraft Industries.

Letos na podzim se o Muselovi začalo znovu hovořit v souvislosti s vyšetřováním podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle informací, které se objevily v médiích, měl Musela přístup k účtu na Gibraltaru, na který v roce 1999 údajně přišla provize pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) za privatizaci dolů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!