Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Bratrská“ výpomoc Bahrajnu

Česko

Tisícovka vojáků ze Saúdské Arábie má ochránit vládu před demonstranty... a zabránit šíření nepokojů

MANÁMA/PRAHA Podle bahrajnské armády je to „bratrská“ pomoc od spřátelených arabských zemí, podle opozice „okupace“ a „válka“, byť nevyhlášená. Vláda ani ne milionové ostrovní monarchie každopádně dostala strach, že sama na stále radikálnější protesty nestačí. A okolní arabské vládnoucí režimy zase začaly mít silné obavy, že by se bahrajnskými demonstracemi mohla inspirovat i jejich opozice.

To platí zvláště u Saúdské Arábie, která do Bahrajnu vyslala tisícovku vojáků. O pomoc požádala vláda v Manámě ostatní členy regionálního bezpečnostně-ekonomického uskupení - Rady pro spolupráci zemí Zálivu (GCC). Na výzvu kromě Saúdů reagovaly i Spojené arabské emiráty, které vyslaly 500 policistů.

Rychlá reakce Rijádu má svoji logiku. Podobně jako v Bahrajnu žije i v Saúdské Arábii šíitská populace, byť na rozdíl od ostrovní monarchie zde přívrženci této větve islámu tvoří pouze menšinu. Pro oba sunnitské režimy nicméně představují riziko, a to i vzhledem k obavám, že šíitských revolt by mohl využít Írán k posílení svých pozic v oblasti Perského zálivu.

Reakce na příjezd saúdských vojáků do Bahrajnu byly rozdílné a často vypjaté. Bahrajnská armáda vyzvala „občany a obyvatele, aby plně spolupracovali a uvítali své bratry“. Těmi „obyvateli“ byli zjevně myšleni cizinci, kterých v Bahrajnu podobně jako v dalších zemích regionu žije nemálo.

Zcela opačně ale na příjezd „bratrů“ reagovala bahrajnská opozice v čele se šíity. „Považujeme vstup jakéhokoliv vojáka či vojenského zařízení do vzdušného, námořního či pevninského prostoru Bahrajnského království za očividnou okupaci,“ uvedla opozice ve svém prohlášení. A aby nebylo silných slov málo, označila příjezd saúdských i dalších cizích vojáků za „nevyhlášenou válku“.

Podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters dorazila do Bahrajnu asi tisícovka saúdských vojáků se zhruba 150 obrněnými vozidly, ambulancemi, vodními děly a dalšími auty. Jejich úkolem má být především ochrana vládních budov, ale i ropných zařízení a finančních institucí.

Obavy bahrajnské královské rodiny vzrostly po nedělní protivládní demonstraci, kdy se jejím - převážně šíitským - účastníkům podařilo po několikahodinové bitvě zahnat policejní jednotky a vystavět barikády na ulici vedoucí do hlavní finanční čtvrti. Demonstrace sice trvají už několik týdnů, při střetech už zahynulo i několik lidí, nedělní protesty ale byly označeny za dosud nejsilnější.

Stupňují se i požadavky protestujících. Zatímco zpočátku to byla pouhá liberalizace režimu, například předání pravomocí zvolenému parlamentu, nyní se už ozývají i výzvy ke svržení monarchie a nastolení republiky. V Bahrajnu už jedna země své vojáky má - základnu zde má 5. flotila amerického námořnictva. USA se ale do dění přímo nezapojují a vládu pouze vyzvaly ke „zdrženlivosti“.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....