Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazilci se přou, kdo může za black-out

Česko

Po mohutném výpadku elektřiny, který tento týden uvrhl do tmy přes 60 milionů lidí v Paraguayi a části Brazílie, hledají brazilské úřady způsoby, jak předejít jeho opakování. Kritici vlády vidí příčinu v zanedbané síti. RIO DE JANEIRO Brazilští vládní představitelé se po masivním výpadku elektřiny snaží rozptýlit obavy, že země není schopná zajistit dodávky elektřiny pro její rychle se rozvíjející ekonomiku a brání spolehlivost rozvodné sítě.

Brazilský ministr energetiky Edison Lobao řekl, že výpadek způsobily silné deště, vítr a blesky, které zkratovaly transformátory na klíčovém vedení vysokého napětí, a automatické bezpečnostní systémy proto celé vedení odstavily.

Mohutná přehrada Itaipu na hranicích s Paraguayí, druhá největší hydroelektrárna na světě, která byla původně označována za viníka čtyřhodinového výpadku, je v tom podle Lobaa nevinně. „Problém byl výhradně s přenosovou soustavou,“ řekl ve středu ministr agentuře AP. „Brazílie má největší integrovanou rozvodnou síť na světě. To je fantastické, protože to usnadňuje přenos elektřiny mezi regiony, ale dominový efekt, který nastane v případě problému, může způsobit velké obtíže,“ brání přenosovou soustavu Mauricio Tolmasquim, prezident brazilské Energy Research Agency.

Někteří analytici však říkají, že příčiny zatemnění Brazílie nejsou v přílišné integraci sítě, ale naopak v nedostatku investic do jeho údržby a výstavby. Jak brazilský hospodářský růst zrychluje a úřady se připravují na mistrovství světa ve fotbalu v roce 2014 a olympijské hry 2016, hromadí se obavy, že by to stárnoucí elektrická rozvodná síť nemusela vydržet, řekl Adriano Pires, šéf brazilského Centra pro infrastrukturu. „Je tu absolutní nedostatek infrastruktury v oblasti energetiky,“ řekla agentuře AP Patrizia Tomasi z brazilské energetické poradenské společnosti Planck E. „To, co vidíme dnes, je pouze začátek. Je třeba více investovat. Máme Itaipu, která je obrovská, což je skvělé, ale nejsou tu žádné linky, jak přenést všechnu tu energií,“ dodala. Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva však jakékoli nařčení z nečinnosti vlády odmítá. „Za sedm let jsme vytvořili 30 procent všech elektrických vedení postavených za posledních 130 let,“ říká prezident.

Ministr energetiky Lobao dodává, že od roku 2003 bylo do vedení investováno 13 miliard dolarů a do transformátorů dalších více než 4,7 miliardy dolarů.

***

Energetika

Elektrárna Itaipu Druhá největší hydroelektrárna na světě leží na řece Paraná na hranici mezi Brazílií a Paraguayí. V provozu je od 4. května 1984. Hráz je dlouhá 7,7 kilometru a vysoká 196 metrů. Jezero je dlouhé 170 kilometrů. Ročně vyrábí 94,68 miliardy kWh, čímž pokrývá 90 procent roční spotřeby Paraguaye a 19 procent spotřeby Brazílie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!