Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Brazilci udeřili po přestávce

Fotbalový Pohár FIFA vyhráli Jihoameričané, Španělům patří třetí místo

JOHANNESBURG Fotbalisté Brazílie obhájili vítězství v Poháru FIFA a stali se prvním týmem, který dokázal vyhrát měření sil světových a kontinentálních šampionů potřetí. Finále: Brazílie-USA 3:2 Finále začalo podle plánu - Brazilci byli aktivnější, ale brzy začali být hodně nervózní. Do vedení šel totiž soupeř a první branka Dempseyho z desáté minuty všechno změnila. Zápas měl od té chvíle podobný scénář jako semifinále Američanů proti Španělsku: dění na hřišti ovládal soupeř, ale defenzivní taktika outsidera slavila úspěch. Zvlášť když ve 27. minutě po výtečně provedeném bleskovém brejku přidal druhý gól Donovan.

Všechno se změnilo až po přestávce, kdy na hranici šestnáctky využil nesoustředěnosti americké defenzivy Luis Fabiano a ránou po levé Howardově ruce dostal „kanárky“ zpět do hry o vítězství.

Vyrovnání se konalo v 74. minutě, kdy míč propasíroval do sítě Luis Fabiano. A nakonec - šest minut před koncem - další chybu v americké defenzivě potrestal hlavičkovým zásahem kapitán Lucio.

Branky: 46. a 74. Luis Fabiano, 84. Lucio -10. Dempsey, 27. Donovan, Rozhodčí: Hansson - Andren, Nilsson (všichni Švéd.). ŽK: Felipe Melo, Andre Santos, Lucio - Bocanegra. Poločas: 0:2.

O třetí místo: Španělsko-JAR 3:2 po prodloužení RUSTENBURG V boji o třetí místo se Španělé s domácím výběrem Jihoafrické republiky hodně natrápili, když ještě v 88. minutě prohrávali 0:1. Nakonec však vyhráli 3:2 po prodloužení.

Mistři Evropy tak nakonec po semifinálové porážce 0:2 od USA zabránili další nečekané prohře, když předtím drželi 35 zápasů trvající sérii neporazitelnosti.

Gólová přestřelka se strhla až v samém závěru utkání. V 88. minutě nejprve útočník tureckého Fenerbahce Güiza střelou z otočky srovnal a již za minutu tentýž hráč nepovedeným centrem zaskočil brankáře Khuneho a otočil tak skóre ve prospěch Španělů.

Ti se již těšili na vítězství, když se v druhé minutě nastavení postavil k přímému kopu Mphela a parádní ranou a svým druhým gólem v utkání zajistil prodloužení. V něm se přímý kop znovu ukázal jako klíčový, když v 107. minutě odcentroval ze standardní situace Xabi Alonso a míč bez teče zapadl přesně ke vzdálenější tyči.

Branky: 88. a 89. Güiza, 107. Xabi Alonso -73. a 90.+2 Mphela. Rozhodčí: Breeze (Austr.). Diváci: 31.788. Poločas: 2:2, 0:0.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...