Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Brazílii ničí sucho

Česko

POSTŘEH

Brazilská ekonomika, jež se řadí mezi rozvíjející se trhy, si udržela rychlé tempo růstu i ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to i přesto, že největší ekonomika Latinské Ameriky zažila sérii zvyšování úrokových sazeb. Nicméně letošní sucho se na největším světovém producentovi kávy, cukru a pomerančů výrazně podepsalo. Hladina Amazonky se dostala na nejnižší úroveň za posledních 47 let a pěstitelé v jihovýchodní Brazílii očekávají zdražení klíčových komodit.

Brazilský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,8 procenta, což bylo více, než odhadovala většina renomovaných ekonomů. Podle brazilského ministra financí Guida Mantega to znamená, že brazilská ekonomika poroste v letošním roce nejméně o sedm procent, což by znamenalo nejvyšší růst za poslední dva roky. Z hlavních světových ekonomik je na tom lépe už pouze Čína.

Sucho, které letos postihlo Brazílii, ovlivnilo ceny klíčových komodit. Hladina Amazonky během září klesla osmnáct metrů pod svoji obvyklou úroveň. Cena cukru se na newyorské komoditní burze za posledních sedm měsíců zvýšila téměř o třicet procent, cena pomerančové šťávy jenom v září poskočila o 15 procent. Společnost Cutrale, druhý největší světový producent šťávy a dodavatel řetězců, jako je McDonald’s či Coca-Cola, předpokládá další pokles produkce.

Káva od začátku roku vzrostla o 33 procent. Nejvíc je suchem postižen jihovýchodní brazilský stát Minas Gerais, kde se pěstuje celá polovina produkce kávy určené na vývoz. Srážky jsou v Brazílii rok od roku nižší a přidělávají pěstitelům vrásky na čele. Růžová situace není ani u cukrové třtiny, na kterou sucho také dopadá a poškozuje sazenice, což ovlivní úrodu v příštím roce. S nepřízní počasí se také potýkají hlavní brazilské přístavy, kde naopak srážky a vlhkost ze studených oceánských front ničí náklady a způsobují zpoždění lodí.

Brazilský růst je založen hlavně na zvyšující se domácí poptávce. V průběžném dvanáctiměsíčním období od července do srpna klesla inflace z 5,7 procenta na 4,4 procenta. Na historickém minimu je také nezaměstnanost, přičemž spotřebitelské výdaje zůstávají na vysoké úrovni.

O autorovi| TOMÁŠ NYMBURSKÝ, ředitel exportních služeb HSBC, Praha

Autor: