Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Březí medvědici v Brně asi popletlo počasí. Buší do dveří

Česko

  8:00
BRNO - Další oběť současného teplého počasí? Lední medvěd v zoo. Takřka jarní teploty na jižní Moravě totiž popletly lední medvědici Coru v brněnském zoo. A namísto toho, aby se v připraveném brlohu chystala k porodu, dobývá se ven.

Medvědice Cora v brněnské zoo na archivním snímku. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Znejistila tak už i ošetřovatele, kteří si přestali být dokonce jisti, zda je vůbec medvědice březí, nebo ne.

Již kolem desátého listopadu totiž Cora přestala jíst. Vše nasvědčovalo tomu, že medvěd Umca splnil na jaře úkol a v zoo se dočkají medvíďat. "To, že přestala přijímat potravu, může být znakem blížícího se porodu," upřesnil mluvčí zoo Pavel Hrazdíra. "V té době se také hodně ochladilo, Cora dobrovolně zalezla do porodního boxu a my za ní zaklapli dveře," dodal ředitel zoo Martin Hovorka.

Cora vydržela v klidu jen pár dní
Chování Cory odpovídalo pravidlům, která platí v domovině ledních medvědů a jsou určena počasím. V okamžiku, kdy slunce svítí hlavně na jižní polokouli, březí medvědice zalézají do jeskyní ve sněhu. Tam přivedou obvykle na přelomu listopadu a prosince na svět mláďata, která by venku ve větru a krutém mrazu neměla šanci přežít. Ven pak matku s potomky vylákají až po několika měsících sluneční paprsky.

Jenže Cora vydržela v klidu ležet jen pár dnů. A pravděpodobně k jejímu zmatku přispěl právě dosavadní průběh zimy. "Je teplo, porod nepřichází a Cora začala být hodně nervózní. Popochází po doupěti, buší do dveří a chce ven," přiblížil Hovorka. Vypustit ji do výběhu se však chovatelé obávají. Pokud by porodila venku, o mláďata by se zřejmě řádně nepostarala a možná by je i sama zahubila. To už jednou udělala.

Matka populárních dvojčat Toma a Billa
Nestandardní chování medvědice však může mít ještě dvě jiné příčiny. Je možné, že ke spáření s Umcou došlo o něco později. Porodit proto může medvědice třeba až za pár týdnů. Anebo skutečně mláďata nečeká, což by bylo pro brněnské zoology zklamání.

Medvědice Cora v brněnské zoo na archivním snímku.

Právě Cora je totiž matkou populárních dvojčat Toma a Billa, která se narodila v moravském zoo před dvěma roky. Dnes už statné šelmy jsou v zahradách v Praze a v německém Gelsenkirchenu, chovatelé by si rádi připsali další odchov. Ten je přitom u ledních medvědů v zajetí velmi náročný a daří se jen v minimu případů. Bill a Tom znamenali pro zoo také nový příliv návštěvníků.

Připravený inkubátor
Lední medvíďata se rodí slepá, hluchá a bez srsti. "Jsou to jen takové růžové štuclíčky, které neváží ani kilo. V brlohu leží medvědici na předních tlapách a živí se jejím mlékem až do chvíle, než mohou ven," popsal Hovorka.

Potvrdit nebo vyvrátit Cořinu březost by sice pomohlo i vyšetření, ale nutná narkóza by medvědici zřejmě ohrozila. Chovatelé proto neztrácejí naději a doufají, že se počasí přece jen umoudří a medvědice se uklidní. Přípravy na narození medvíďat tak dál pokračují. Nachystaný je i inkubátor, který zoo dostalo po vyřazení z jedné z porodnic. Kdyby Cora roli matky nezvládala, pokusili by se ošetřovatelé o umělý odchov. Do Vánoc se prý vše vyřeší.

Téma o nebývale teplém počasí si přečtěte v úterním vydání deníku

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...