5. května 2017 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Březina si na ministerstvu vydělal 212 tisíc. Na úřadu ale žádné záznamy o práci nejsou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Karel Březina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Březina | foto: Michal ŠulaMAFRA

PRAHA Pražský zastupitel Karel Březina, o kterého se v posledních dnech zajímala policie v kauze dotací na sport, si jako poradce na ministerstvu školství od července loňsého roku vydělal 212 tisíc korun. Redaktorka serveru iRrozhlas.cz se ale snažila na rezortu, který vede Kateřina Valachová (ČSSD), sehnat záznamy o jeho službách. Žádné ale nenašla. Veškeré své služby prý poskytoval formou ústní konzultace.

Server podal na úřad ministerstva školství v uplynulých měsících opakovaně žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo dostat se ke kopiím veškerých dohod o pracovní činnosti, respektive veškerých smluvních vztahů uzavřených Karlem Březinou. Z ministerstva ale redakce obdržela ke konci dubna odpověď, z níž vyplývá, že Březina poskytoval „poradenskou činnost prováděnou formou ústních oponentur a konzultací,“ řekla serveru iRozhlas.cz Martin Postupová, ředitelka právního a správního odboru. V odpovědi Postupová nepřipojila žádnou kopii pracovní dohody.

Březina se stal poradcem pro oblast sportu a tělovýchovy. Pozici přijal loni v červenci. V oficiálních dokumentech bylo uvedeno, že se bude věnovat komunikaci s regiony, přičemž sám Březina se nechal slyšet, že bude zasahovat i do sportu. V tehdy uzavřené dohodě o pracovní činnosti stálo, že by za své konzultace měl obdržet hodinovou sazbu 400 korun. Podle slov ministerstva se mělo jednat o maximálně dvacet hodin týdně. Od této doby tak Březina přišel ke 192 tisícům korun.

Stejnou smlouvu dostal Březina i pro rok 2017. „Věnuje se prý obdobné poradenské činnosti, za kterou mu bylo dosud vyplaceno dvacet tisíc korun,“ uvedl server. Celkem tedy jeho výplatní páska z ministerstva školství činí 212 tisíc korun. Žádné výkazy o jeho práci či údaje o konkrétních projektech, na kterých Březina po tu dobu pracoval, ale neexistují. Tiskový odbor úřadu na dotazy redakce neodpověděl.

Březina byl ve středu zadržen a vyslýchán kvůli kauze sportovních dotací. Ve čtvrtek večer byl ale propuštěn. Policie se na pražském magistrátu zajímala i o ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou. K zadrženým patří i bývalý šéf odboru sportu Zdeněk Bříza nebo místopředseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta, kterému žalobci kvůli zneužití dotací navrhli vazbu.

Lidovky.cz
  • 16Diskuse

Najdete na Lidovky.cz