Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brichta kvůli údajně rasistickému textu vypovídal na policii

Česko

  13:29aktualizováno  18:00
PRAHA - Kvůli kontroverznímu textu titulní písně nového alba Deratizer byl dnes odpoledne zpěvák a textař Aleš Brichta předvolán k výslechu. Skladba vyvolává kritiku pro svůj údajně rasistický nádech. K úloze "deratizéra" v české společnosti se již přihlásila v tiskovém prohlášení krajně pravicová Dělnická strana. Brichta ale dnes ČTK řekl, že s nimi nechce mít nic společného.

Aleš Brichta foto: www.brichta.czReprofoto

Text písně s refrénem "Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl/ nějakej deratizér" zkoumá policie, zda nejde o trestný čin. Nikdo zatím nebyl obviněn. Nařčení, že je rasistický, Brichta označuje za nesmysl, podle něj je píseň namířena proti politikům.

"Bylo to ze strany policie naprosto korektní, vyzvali mě, abych k tomu řekl pár slov a tím to skončilo," řekl ČTK Brichta.
Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová ČTK potvrdila, že v záležitosti zatím nepadla žádná obvinění. "Ještě jsme si vyžádali odborný posudek a pak se rozhodneme, jak se bude v celé věci pokračovat dál," uvedla.

Brichta podle svých slov u výslechu uvedl, že text Deratizer má vyjadřovat nesouhlas se současnou politickou situací ve státě, kdy veškeré podstatné problémy občanů se neřeší, ale zametají pod koberec a korupce současné politické generality se dotýká každého občana.

"Inkriminovaná věta z textu je míněna jako zjednodušený poukaz na pouliční kriminalitu a hudební text jako literární útvar nemá dostatek prostoru.

Proto se vždy jedná o jisté básnické zjednodušení a je mi líto, že je vykládáno jiným způsobem. Rasistou nejsem a nikdy jsem nebyl," prohlásil Brichta.

Také se vyjádřil k obalu alba, na němž je nakreslen muž "pracující" na Karlově mostě. Postava je podle některých Brichtových kritiků očividně romského původu. V jedné ruce nese autorádio a ve druhé dámskou kabelku. I tento názor Brichta vyvrací. Podle něj výtvarník na obal využil figurku z arabských pohádek.

Text písně Deratizer

Možná, že žijem na odvrácený straně
rozum je bitej, z potlesku bolej dlaně
jen papouškujem nesmysly odevzdaně
a nastavujem svý tváře další ráně
Možná, že žijem na odvrácený straně
táta je Měsíc, Slunce svítí jen na ně
sto je prej málo, tak dvěstě procent daně
oni si žerou a chrochtaj namlsaně

Někdy se to nedá …

Politici dělaj z každýho vola
na ulici kradou cikáni kola
už by to vyřešit měl
nějakej deratizer
Do maminky chtělo by se ti vracet
ať nemusíš ze všeho tady zvracet
fakt by to vyřešit měl
nějakej deratizer

To je ta věc, co trápí mě i tě
jak poznaj v Mongolsku mongoloidní dítě
o co se bozi vlastně přetahujou
a do čeho se černý opalujou
Možná, že žijem na odvrácený straně
stá lež je pravdou, opakujem jí za ně
máme se dobře, vládněte požehnaně
však jednou dojde i na vás "milované"

Někdy se to nedá …

Politici dělaj z každýho vola …


Ke skladbě Deratizer se dnes vyjádřila Dělnická strana (DS), jejíž předseda Tomáš Vandas uvedl, že DS považuje mediální humbuk kolem písně za hledání problémů tam, kde nejsou. "Věříme, že lidé v předčasných parlamentních volbách zvolí konečně změnu, odstaví vládní korupčníky od moci a úlohu 'deratizéra' bude pečlivě plnit Dělnická strana se svými zvolenými zákonodárci," píše v prohlášení.

Brichta se od DS distancuje. "O tom prohlášení nic nevím, ale už název 'dělnická' mi připomíná KSČM a takové strany mě nijak neberou," řekl Brichta. Zneužití písně například v předvolební kampani nepředpokládá.

"Když přijdou žádat o souhlas, tak jim ho nedám a tím to pro mě končí.

Dělnická strana nebo Národní strana jsou party, které jsou mimo mě," prohlásil Brichta.

Deratizer vyvolává také odezvu mezi tuzemskými publicisty. Proti Brichtovi se ve svých prohlášeních postavili například redaktoři internetového metalového magazínu ABYSS. Jiní ho ale za rasistu nepovažují. Záležitost vyvolala velké diskuse na serveru www.brichta.cz.

"Myslím, že celá situace vznikla z toho, že je okurková sezona a některým lidem z médií se hodí do krámu, že mohou psát o něčem takovém a nezajímat se o věci, které považuju za mnohem podstatnější. To znamená politické kauzy, které se každý před volbami bojí otevřít," dodal Brichta.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!