Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brigádníci kradou archeologům nálezy přímo pod rukama

PRAHA - Přísloví o tom, jak příležitost dělá z lidí zloděje, potvrzují archeologické výzkumy z nedávné doby. Jak zjistily LN, ztrácejí se při nich některé nalezené předměty. Nikdo přitom nedokáže odhadnout, kolik jich je ani jakou mají hodnotu a stáří.

Špendlík z naleziště pod dnešním Palladiem si brigádnice přivlastnila. foto: Lidové noviny

Smutné je, že za to mohou lidé, kteří mají za úkol je objevovat. S překvapivým svědectvím přichází nyní mladá studentka, která se jednoho takového pražského výzkumu zúčastnila. LN její totožnost znají, ale nezveřejní ji s ohledem na citlivost případu.

Podle této dívky cennosti kradou lidé, kteří jako brigádníci pomáhají profesionálním archeologům. Bývají najímáni při zvlášť rozsáhlých výzkumech. Právě takového se před čtyřmi lety v centru Prahy zúčastnila i ona.

Tři roky probíhal na náměstí Republiky nebývale rozsáhlý archeologický výzkum. Kopalo se na dvouhektarové ploše bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad, které jsou nyní přestavěny na obchodní centrum Palladium. Zmíněná brigádnice si odtud odnesla špendlík, který se jí líbil. Dodnes ale netuší, z jaké doby pochází ani jakou má hodnotu.

"Celá ta plocha byla rozdělena na jednotlivé čtverce, na každém pracovalo tak pět lidí. Všichni jsme měli za úkol získávat z udusané hlíny nálezy a dávat je do přepravek. Já jsem takhle našla například starou brož, tu jsem ale poctivě odevzdala," popisuje podmínky průzkumu mladá žena.

Řada jiných předmětů však po dle ní skončila u jejich nálezců. Brigádníci prý nejčastěji odnášeli historické mince a šperky, o keramické střepy, které jsou nejčastějšími objevy, zájem neměli.
Kolik takových předmětů nenávratně zmizelo, prý nedokáže odhadnout. Ale prakticky každý brigádník si podle ní vzal něco na památku. Vedoucí zmíněného archeologického výzkumu Petr Juřina ze společnosti Archaia včera nezvedal mobilní telefon.

"Pokud je to pravda, tak je to krádež. A stoprocentně je to nezákonné," reagoval Jan Frolík, zástupce ředitele Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Zdeněk Dragoun, bývalý šéf archeologů z Národního památkového ústavu, kteří na zmíněném průzkumu také pracovali, krádež cenností nevyloučil. Zdůraznil, že po nějakou dobu se na místě pohybovalo 250 brigádníků, což je abnormálně vysoký počet.

"Dohlíželo na ně šest profesionálních archeologů a 20 terénních techniků. To prostě nemůžete uhlídat. A četnost nálezů tam byla velmi vysoká," dodal Dragoun. Podle statistik se pod náměstím Republiky našlo pět milionů cenných předmětů.

Všechny artefakty vykopané při archeologických průzkumech patří státu nebo kraji, v němž se našly. Měly by proto skončit ve sbírkách nebo depozitářích. Podle Frolíka však jejich krádež znamená i znehodnocení celého výzkumu.

"I kdyby teď tu věc ti lidé vrátili, je nám to k ničemu, když nevíme, v jaké vrstvě se našla," řekl Frolík. Jako příklad uvedl sekeru, kterou lze nalézt v reliktech hrnčířské dílny, nebo v hrobě, a podle toho určit, zda šlo o zbraň, nebo o nástroj.

Nejohroženější jsou velké průzkumy, kdy nepříliš početná pracoviště profesionálních archeologů nevystačí s vlastními silami.
Další takový průzkum má začít začátkem srpna na Národní třídě. Národní památkový ústav tam prozkoumá lokalitu, na níž vyroste multifunkční stavba Copa Centrum Národní. Tolik lidí jako na náměstí Republiky nebude třeba. Část plochy už byla prozkoumána při stavbě metra.

Vykopávky na Národní třídě

Na stavbu v místě plánovaného Copa centra u stanice metra Národní třída začnou od pondělí dohlížet archeologové. Informoval o tom Tomasz Cymbalak z pražského pracoviště Národního památkového ústavu. Archeologický výzkum začne podle něho 3. nebo 10. srpna.

Ústav se stavbou Copa centra nesouhlasil, nadřízený magistrátní odbor památkové péče ji ale nakonec povolil.

Archeologové budou sledovat odstraňování vrstev zeminy a přípravu místa pro výzkum. Kromě odstranění novodobých navážek musí investor také odpojit inženýrské sítě, přesázet vzrostlé stromy a přestěhovat skleněnou kašnu.

Na místě má vyrůst multifunkční objekt Copa centrum za zhruba čtyři miliardy korun. Budou v něm byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut. Výstavba potrvá zhruba 20 měsíců. Zároveň bude zrekonstruována i celá stanice metra. Kvůli tomu budou stanicí vlaky asi deset měsíců pouze projíždět.

Co archeology na místě při výzkumu čeká, zatím nevědí. Při stavbě stanice metra v 70. letech zde byl totiž výzkum proveden jen částečně. Prozkoumat nyní chtějí téměř 3500 metrů čtverečních, což je více než polovina celé stavební plochy. Část z ní poničily novodobé domy, vědci ale čekají, že pod jejich sklepy budou neporušená naleziště. Archeologové předpokládají, že by na místě mohli nalézt gotické sklepy, nevylučují ani další překvapení. V těsné blízkosti plánované stavby byl například židovský hřbitov.

Vykopávky zde považují za jeden z posledních velkých pražských výzkumů. Bádání bude trvat asi pět měsíců. Prokopat se budou muset zhruba do hloubky 3,5 metru, místy ale mohou být i hlubší objekty, například studně, jímky nebo příkopy. Protože pod Copa Centrem jsou plánována čtyři podzemní podlaží, stavbaři odtěží půdu až do hloubky asi 16 metrů. Všechna naleziště tak budou zničena.

Archeologové doufají, že se jim s investorem podaří dohodnout případné zachování gotických sklepů, které by měly být u Spálené ulice. O jejich existenci vědí, netuší ale, v jakém jsou stavu. Alespoň jejich část by mohla být případně zakomponována do stavby objektu.

zdroj: ČTK


 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat