13. dubna 2017 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Británie poskytne informace k případu ubitého Čecha. Zaorálek navštívil jeho sestru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Zdeněk M. na fotografii poskytnuté Metropolitní policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk M. na fotografii poskytnuté Metropolitní policií. | foto: Metropolitní policie

PRAHA Britské ministerstvo zahraničí slíbilo Česku další informace k případu zabitého českého občana, oznámila ve čtvrtek na Twitteru česká diplomacie. V odpovědi na nótu, kterou Praha odeslala minulý týden, nabízí Britové schůzku v Londýně s britskou prokuraturou a na ministerstvu spravedlnosti.

Česká republika bude podle oznámení ministerstva požadovat stenozáznam soudního řízení, v němž porota vyřkla osvobozující verdikt nad mužem, který loni v září ubil českého občana.

„Britské MZV nám nabízí zprostředkování schůzky našich právních expertů na britské prokuratuře a na ministerstvu spravedlnosti v Londýně.Zároveň budeme britskou stranu žádat o stenozáznam soudního řízení,“ tweetovala česká diplomacie. „Britská strana nám slíbila, že po této nótě bude z jejich strany v brzké době následovat nóta další. Bude obsahovat bližší informace k případu,“ doplnilo české ministerstvo.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prostřednictvím Twitteru dodal, že schůzka mezi britskými a českými experty by se měla uskutečnit co nejdříve. Informoval také, že se dnes setkal se sestrou zabitého muže. „Ujistil jsem jí, že se případu jejího bratra intenzivně věnujeme a snažíme se dosáhnout spravedlnosti,“ uvedl šéf české diplomacie.

13.dubna 2017 v 13:21, příspěvek archivován: 13.dubna 2017 v 14:41

1/2 Sešel jsem se sestrou Čecha zabitého v Londýně.

K případu se ve středu vyjádřil i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), který verdikt soudu ve svém vystoupení před poslanci označil za naprosto nepochopitelný. Dodal, že česká ambasáda v Londýně se obrátila na vrchního státního zástupce, který přislíbil, že vysvětlí okolnosti soudního líčení i možnosti dalšího postupu.

Zaorálek se kvůli rozsudku minulý týden v pátek setkal v Bruselu se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Tlumočil mu rozhořčení České republiky a žádal ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.

V diplomatické nótě pak Praha žádala poskytnutí veškerých údajů k případu, například pokud jde o obžalobu a přesné znění rozsudku. Žádá také o informace, jaké zákonné postupy je možné z české či britské strany použít k revizi procesu.

O případu z minulého září rozhodla porota předminulé pondělí. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

13.dubna 2017 v 13:16, příspěvek archivován: 13.dubna 2017 v 14:49

2/3 Britské MZV nám nabízí zprostředkování schůzky našich právních expertů na britské prokuratuře a na ministerstvu spravedlnosti v Londýně.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz