Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Británie si hýčká skokana

Česko

Až začne v Londýně olympiáda, bude Davidu Beckhamovi 37 let a možná ani nebude hrát fotbal. Velká Británie hledá v předstihu jinou ikonu, ke které by upřela pozornost v roce 2012. Jako žhavý kandidát se jeví patnáctiletý Tom Daley, mistr světa ve skoku do vody.

LONDÝN/PRAHA Mladšího světového šampiona ve Velké Británii neměli nikdy v žádném sportu. Tom Daley překvapil i sám sebe, když vybojoval na mistrovství světa v Římě zlatou medaili ve skoku z desetimetrové věže. „Přijel jsem sem ukázat výkon, se kterým bych byl spokojený. Doteď nechápu, co se stalo. Najednou jsem mistr světa. To je scéna jak z divokého snu,“ nevycházel Daley z údivu.

Na italském šampionátu porazil favorizovaného Číňana Čchiou Po i olympijského vítěze z Pekingu Matthewa Mitchama. I když skoky do vody patří mezi sporty na okraji zájmu, příběh usměvavého „kluka z plakátu“ mění zavedené zvyklosti. K titulu z Říma zaslal Daleymu blahopřání britský premiér Gordon Brown. „Tomův případ je inspirací pro všechny mladé lidi v zemi,“ nešetřil předseda vlády pochvalnými slovy.

I když Daley chodí stále do školy, už nyní vydělává mnohem víc peněz než jeho učitelé. Jeho hvězda začala stoupat loni v Pekingu, kam vyrazil jako nejmladší člen britské olympijské výpravy, a zpátky domů si přivezl osmé místo. „Kdyby vyhrál zlatou medaili, mohl by v následujícím roce a půl získat od sponzorů až jeden a půl milionu liber,“ předvídal reklamní expert Nigel Currie. I když v olympijském bazénu vylovil Daley až osmé místo, jako reklamní tvář je stále atraktivnější.

Ani jeho sportovní rozlet se nezastavil. Naopak během roku udělal velké pokroky. Za své poslední dva pokusy dostal v Římě od rozhodčích čtyřikrát nejvyšší možnou známku deset. Nic nenasvědčuje tomu, že by zlato z Říma mělo být jeho posledním cenným kovem.

Tomovi evidentně nevadí ani zájem médií, o kterém si jeho vrstevníci mohou nechat zdát. „Má několik životů. V rodině, ve škole, při skákání a dokáže se plynule přepnout z jedné role do druhé,“ oceňuje na něm Blake Aldridge, s nímž závodí při synchronizovaných skocích.

Na stránkách novin se Daley objevuje už od deseti let, kdy začal sbírat první úspěchy. „V jednu chvíli je typickým patnáctiletým klukem v tělocvičně a záhy musí být profesionálem u mikrofonu ve studiu. Není to pro něj lehké,“ konstatoval jeho trenér Andy Banks.

Všechno Daleymu nevychází podle představ. Kvůli narušeným vztahům se spolužáky ve veřejné škole raději přestoupl na prestižní Plymouth College. Vyhlídky britské naděje nesmí nic ohrozit. Nejdůležitější prověrka schopností zázračného teenagera teprve přijde.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...