130 let

Británie začne těžit plyn z břidlic

Česko

Proti způsobu těžby protestují ekologové, těžbu se jim však zatím nepodařilo oddálit. Nové zdroje plynu přináší omezení dovozu i příznivější ceny.

BLACKPOOL/PRAHA První v Británii i na celém evropském kontinentu bude zařízení na těžbu zemního plynu z břidlic, které má na jaře zahájit provoz v severoanglickém Lancashiru. Slova má zahájit nejsou v předchozí větě náhodně.

Proti záměru firmy Cuadrilla Resources spustit těžbu ostře protestují ekologové. Žádají zablokování prací a argumentují využitím údajně nevyzkoušených technologií. Varují též, že těžební lokalita se nachází pouhých šest kilometrů od 150tisícového Blackpoolu.

„Při těžbě plynu z břidlic musíte narušit horninu pomocí speciálních chemikálií a neustále vrtat. Část chemikálií může znečistit podzemní zdroje pitné vody,“ upozornil Darek Urbaniak z ekologického hnutí Přátelé Země. Přesně to se nedávno stalo v americkém státě New York, což tamní vládu přimělo k vydání dočasného zákazu těžby z břidlic. Po zastavení těžby v Lancashiru volá také vlivné Tyndallovo centrum pro výzkum klimatických změn.

Zatím se však ekologům těžbu nepodařilo zastavit. Britské ministerstvo pro energetiku a klimatické změny akceptovalo ujištění těžební firmy, že zvolená technologie nepoškodí životní prostředí. Také firma Cuadrilla vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že při těžbě se do země pumpuje směs obsahující vodu, písek a minimální množství dvou běžných, nijak nebezpečných chemických látek.

Optimistická zůstává i Evropská unie. „Věříme, že plyn z břidlic je dobrá příležitost, jak pokrýt rostoucí spotřebu a jak snížit závislost na dovozu,“ řekla zpravodajskému portálu EurActiv mluvčí eurokomisaře Günthera Oettingera Marlene Holznerová.

Průkopníkem v oboru těžby plynu z hornin jsou Spojené státy americké. V posledních letech zde jeho dobývání zažívá rapidní nárůst. Jen v roce 2009 dosáhlo 88 miliard metrů krychlových, což je pro představu desetinásobek roční spotřeby plynu v Česku. Proti předchozímu roku objem těžby narostl o 54 procent. Dopady na americkou ekonomiku jsou dalekosáhlé – od tvorby nových pracovních míst přes snížení dovozu až po příznivý dopad na tržní cenu zemního plynu. Právě rozvoj těžby z hornin patří mezi hlavní faktory, proč se cena plynu v posledním roce odpoutala od prudce zdražující ropy.

Největší nekonvenční zásoby plynu v Evropské unii má Polsko, které již spuštění těžby připravuje. Licence k průzkumu ložisek získaly americké koncerny Exxon Mobil, Chevron a ConocoPhillips, stejně jako tamní plynárenský holding PGNiG. Těžba plynu z břidlic by na jedné straně mohla snížit závislost země na nákupu plynu od ruského Gazpromu, na druhé straně se však i zde objevují obavy z negativních dopadů na přírodu a místní obyvatele.

***

Cuadrilla míří i do Česka

* Cuadrilla Resources je britská společnost, založená v roce 2007. Loni v únoru získala finanční injekci zhruba miliardu korun od fondu z investiční skupiny Riverstone. Díky navýšení kapitálu mohla následně začít s vrtnými pracemi v severní Anglii.

* Plány firmy se neomezují jen na Británii. Netradiční zdroje zemního plynu chce v dalších letech hledat také v Nizozemsku, Polsku, Maďarsku, a dokonce i v České republice. Proto loni založila dceřinou firmu Cuadrilla Morava se sídlem v Hodoníně.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás