Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britové se hádají s Argentinci. O ropu

Česko

Britská společnost zahájila ropný průzkum v okolí Falklandských ostrovů. To nemůžete, je to naše území, tvrdí Argentina

Spor o Falklandské ostrovy - 28 let od války se vztahy mezi Londýnem a Buenos Aires opět vyostřily

PORT STANLEY/PRAHA Nová válka mezi Británií a Argentinou začala. Tedy jen internetová. Argentinští hackeři zaútočili v neděli večer na internetové stránky novin Penguin News na Falklandských ostrovech. Umístili zde velkou fotografii argentinské vlajky a audionahrávku vlastenecké písně Marcha de las Malvinas (Malvínský pochod), ve které se zpívá o argentinském nároku na Falklandské ostrovy (ve španělsky mluvících zemích známé jako ostrovy Malvínské).

Jde sice jen o úsměvný krok, i tak ale naznačuje současné vyhrocení sporu mezi Británií a Argentinou. Tentokrát jde o ropu, ale kde všechno začalo? Původně neobydlené ostrovy ležící asi 500 kilometrů od Argentiny převzala tato země v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. O třináct let později je ale ovládli Britové. V roce 1982 se jich Argentinci pokusili znovu zmocnit, utrpěli však porážku. Naděje, že jim ostrovy znovu připadnou se ale Buenos Aires nikdy nevzdalo. I proto Argentince rozlítilo, že se Britové rozhodli asi 100 kilometrů od Falkland zahájit právě včera průzkum ropných ložisek a následnou těžbu ropy.

Podle argentinských politiků ale Britové takto porušují mezinárodní právo. Na protest (a se zjevným cílem zkomplikovat těžařům práci) již minulý týden argentinská prezidentka Cristina FernándezováKirchnerová oznámila, že všechny lodě vyplouvající z jejich přístavů k ostrovům budou muset mít zvláštní povolení. O stejný krok chce požádat i ostatní jiho- a středoamerické vůdce, se kterými se má setkat na summitu takzvané Rio Group, který včera začal v Mexiku.

Stěžovat si Argentinci chtějí i u generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, se kterým se má zítra sejít argentinský ministr zahraničí Jorge Taiana. „Argentina bude jednat diplomaticky a mírumilovně. Ale Británie s námi musí mluvit o suverenitě (ostrovů - pozn.red.),“ citoval argentinský deník La Nacion zdroj blízký Taianovi.

Fakt, že válka určitě není řešením současného sporu, potvrdil i náměstek ministra zahraničí Victorio Taccetti. Ten zároveň odmítl, že by to byla Argentina, která nyní stupňuje napětí mezi oběma zeměmi. „Snažíme se přesvědčit Brity, že je v jejich zájmu vyjednávat s Argentinou. Nejde o žádné vyostření. Děláme jen to, co musíme dělat, abychom chránili naše práva. Myslíme si, že průzkum a potenciální těžba našich přírodních zdrojů jsou nelegální,“ citoval Taccettiho britský list The Independent.

Podle britského premiéra Gordona Browna ale mezinárodní právo dovoluje britským společnostem volně operovat v okolí ostrovů. „Je to průzkum v zájmu budoucnosti. Jsme naprosto v právu, když to děláme. Myslím, že Argentinci to chápou,“ uvedl Brown.

Na dotaz, zda Londýn poslal do oblasti nějaké další britské válečné lodě (což se objevilo v některých britských médiích), jen poznamenal: „Udělali jsme všechny potřebné kroky k tomu, abychom se ujistili, že obyvatelé Falkland jsou patřičně chráněni.“ Britská společnost Desire Petroleum uskutečnila první vrt právě včera navzdory všem argentinským protestům. Podle jejího mluvčího mezinárodní aktivity Buenos Aires její práci nijak nenaruší. Výsledky prvního průzkumu by tak mohly být známy do měsíce. „Desire Petroleum je ropná společnost, takže těží ropu. Dění například na půdě OSN na ni nemá vliv. Vrt je umístěn v britských vodách,“ uvedl mluvčí firmy David Willie. Argentina podle něj zahájila svůj vlastní ropný průzkum západně od ostrovů. Podle odborníků může být v oblasti kolem Falklandských ostrovů až 60 miliard barelů surové ropy. Existuje zde ale i riziko, že zde Britové nenajdou téměř nic. Právě proto se s napětím čeká na výsledky průzkumů.

***

„Myslíme si, že průzkum a potenciální těžba našich přírodních zdrojů jsou nelegální.“

„Jsme naprosto v právu, když to děláme. Myslím, že Argentinci to chápou.“

„Je to průzkum v zájmu budoucnosti. Jsme naprosto v právu, když to děláme. Myslím, že Argentinci to chápou,“ odmítl veškeré argentinské výhrady britský premiér Gordon Brown. Na dotaz, zda Londýn poslal do oblasti nějaké další britské válečné lodě, jen poznamenal: „Udělali jsme všechny potřebné kroky k tomu, abychom se ujistili, že obyvatelé Fakland jsou patřičně chráněni.“

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová-Kirchnerová minulý týden na protest proti britské těžbě ropy oznámila, že všechny lodě vyplouvající z argentinských přístavů k Falklandům budou muset mít zvláštní povolení. O podobný krok chce požádat i další jiho- a středoamerické země, s jejichž vůdci se má setkat na summitu takzvané Rio Group, který začal včera v Mexiku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!