Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britové věští konec budíků

Česko

LONDÝN/PRAHA Čas pro tradiční budík vypršel, soudí britský deník The Daily Telegraph. Lidé podle britského průzkumu k buzení čím dál častěji používají mobilní telefony, které pomalu vytlačují z nočních stolků klasické budíky.

Průzkum ukázal, že budíky už v Británii patří mezi starožitnosti a lidé se spoléhají na telefony. Konec věci, která pomáhala několik staletí, se podle tisku blíží. Na 82 procent dotázaných v Británii vlastní mobilní telefon, více než polovina z nich jej používá k buzení.

Člen Britského hodinářského institutu Robert Egan listu řekl, že používání mobilu namísto budíku je výrazným trendem. „Jsou lidé, kterým mobil nahrazuje i náramkové hodinky,“ uvedl. Podle něj je to jen další důkaz toho, že moderní technologie přebírá roli mechanických věcí.

Průzkum provedený společností Rightmobilephone.co.uk ukázal, že jeden z pěti Britů používá mobilní telefon pro vyhledávání na internetu, dále jako diáře, k fotografování nebo k natáčení filmů a k buzení. Čeští hodináři: O práci se nebojíme Čeští hodináři se ale nebojí, že by kvůli rozvoji moderních technologií přišli o práci. „Deset lidí si řekne, že nepotřebuje budík, ale dalších devadesát ho chce mít,“ řekl člen představenstva Sdružení klenotníků a hodinářů ČR Jiří Volavka. Žádná statistika, která by se týkala používání budíků v Česku, sice neexistuje, ale hodináři míní, že mobily jsou populární hlavně u mladých. Střední a starší generace je prý věrná budíkům.

Staré mechanické přístroje k buzení jsou naopak módní. „Bohužel je to způsobené i tím, že čeští výrobci zmizeli z trhu, proto lidé hledají starší přístroje a přicházejí si je nechat opravit,“ uvedl Volavka. „Klasické budíky mají zkrátka svoje kouzlo, jejich tikání uklidňuje a je zdravější než tikot elektrického budíku, jednoduše mají srdce,“ zdůraznil hodinář.

Generální oprava mechanického budíku přijde asi na 300 korun. Nejlevnější nový stojí okolo 120 korun. Hodináři ale upozorňují, že čínské či brazilské výrobky většinou slouží zákazníkům velmi krátkou dobu. „Je lepší si nechat opravit i deset let starý budík než za rok vyhodit nový,“ radí hodináři.

Módní trendy se u budíků prý příliš neprojevují. „Více než na barvě záleží lidem na funkčnosti. Chtějí si koupit baterku a nemuset na něj kromě nastavení buzení celý rok sáhnout,“ vysvětlil Volavka. Většina budíků je řízena rádiem, problém se zpožďováním či předcházením tak zmizel. Automaticky se také mění letní a zimní čas a spáči si mohou posouvat buzení.

Spáče budil mechanický pták Předchůdcem budíku byly zřejmě vodní hodiny zkonstruované v Řecku 250 let před naším letopočtem, u nichž čas ukazovala stoupající voda, která uvedla v pohyb a rozezpívala mechanického ptáčka, jenž vzbudil případného spáče. V klášterech v Číně buddhisté používali k buzení hodiny na věži.

První historicky doložitelný mechanický budík vynalezl v roce 1559 osmanský myslitel Takíaddín. Jeho budík dokázal jako první zazvonit v libovolnou, předem stanovenou dobu.

Teprve v roce 1847 patentoval mechanický alarm francouzský vynálezce Antoine Redier. A konečně v roce 1876 společnost Seth Thomas Clock Company získala patent pro malé stolní hodiny určené k buzení, které byly první svého druhu na světě.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...