2. září 2017 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pilot britské stíhačky v Pardubicích nedobrzdil, stroj vyjel mimo dráhu

Eurofighter Typhoon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurofighter Typhoon (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

PARDUBICE Na pardubickém letišti pilot britského letounu v pátek neubrzdil stroj a vyjel z mokré přistávací dráhy do trávy. Podle prvotních informací nepochybil. Podmínky pro přistání byly špatné. Škody na letištní ploše ani letounu nebudou patrně žádné. Novinářům to v sobotu řekl na letecké přehlídce CIAF v Hradci Králové velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

„Občas se něco nepovede, je to jenom technika. Myslím, že pilot reagoval, jak měl, že tam nebyla žádná pochybení,“ uvedl Šebesta. Vyšetřování ale vedou britští specialisté a další podrobnosti k nehodě podávat nebudou, řekl velitel. Česká strana si rovněž převzala podklady. Další dny se jimi bude zabývat.

Pilot letounu Eurofighter Typhoon měl původně přistát v Hradci Králové jako účastník letecké přehlídky CIAF. V Česku celý den pršelo, v Hradci Králové nebyly vhodné podmínky pro přistání, proto pilot letěl do Pardubic. Nejspíš kvůli mokré dráze stroj neubrzdil a skončil v trávě. Brzdy pro zastavení stroje ani brzdící padák k včasnému zastavení letounu nestačily.

„I v Pardubicích byla mokrá dráha a složité podmínky pro přistání. Pilot vyjel několik metrů za dráhu. Nedá se říct, že by padák pilot vystřelil pozdě,“ uvedl Šebesta.

Letiště bylo kvůli nehodě zavřené od pátečního pozdního odpoledne do sobotních 15:00. O 40 minut později tak mohlo na letišní dráhu přistát plánované civilní letadlo. Britský letoun byl přemístěn z trávy na odstavnou plochu, uvedla mluvčí Správy letiště Pardubice Iva Machová.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz