Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britská zahradní idyla

Česko

Naordinujte si jarní elixír v pověstném anglickém retro stylu. A kde jinde než v hrabství Kent, kterému se přezdívá „zahrada Anglie“. Ušlechtilá romantika, jako když vystřihne z dobových obrázků!

1 Populární Sissinghurst (Cranbrook, Kent)

Zahrada, kterou ve třicátých letech 20. století vytvořila kolem alžbětinského sídla básnířka Vita Sackville-West s manželem, sirem Haroldem Nicolsonem, měla velký vliv na anglický zahradní design. Místo odráží romantickou duši zakladatelky, známé i vášnivým poměrem s Virginií Woolfovou. Oáza je rozdělená do půvabných zákoutí, ve kterých jsou rostliny vysazeny do působivých kompozic podle barevného řádu a přírodní tematiky. Pro klidnější návštěvu jedné z nejvyhledávanějších britských zahrad doporučuji odpoledne po 16.00 (11.00– 18.00, (www.nationaltrust.org.uk/main/w-vh/wvisits/w-findaplace/w-sissinghurstcastlegarden)

2 Klíč nejen k zahradám Jste-li milovníky zahrad historie, můžete použít jediný klíč do více než 580 zahrad, hradů a zámků po celé Británii. Předplatní vstupenka Great British Heritage od 40 GBP vám umožní na období od čtyř dnů až po jeden měsíc navštívit všechny památky, které náleží organizacím National Trust a English Heritage i mnoha soukromým subjektům. (www.visitbritainshop.com/world/attractions/passes/product/great-british-heritage-pass.html)

3 Zlatý hřeb na hradě Leeds (Maidstone, Kent) Hrad Leeds, který provází pověst nejkrásnějšího britského sídla, skýtá k vidění i vyhlášené zahrady se záplavou květin načasovaných do strhujícího barevného představení po celou sezonu. VeWood Garden se vám zatočí hlava z vůně anemonek, narcisů a divokých cibulovin, později se zavoníte do bylinných záhonů v kouzelné Culpeper Garden a na sklonku jara vás chytí za nos i srdce středozemní atmosféra Lady Baillie Garden. V rozlehlém hradním parku se můžete ztrácet v tisovém bludišti, navštívit umělou podzemní jeskyni či muzeum psích obojků s raritní sbírkou historických exponátů. (www.leeds-castle.com)

4 Slepecká zahrada Penshurst Place (Penshurst, Kent) Zahrady sídla Penshurst Place, dosud obývaného rodinou vikomta Sidneho, patří k nejstarším zahradám v soukromých rukou. Jejich historie sahá až do roku 1346. Zákoutí s tudorovskou historií jsou rozčleněná živými ploty do různých stylových celků. Mezi nejzajímavější patří slepecká zahrada, kde jsou všechny rostliny aromaticky nebo tvarově natolik výrazné, aby se daly zkoumat jen čichem a hmatem. Všechny mají popisky v Braillově písmu a zahrada je pro snadnou orientaci kruhová. Pokud Penshurst navštívíte v červnu, uvidíte v plném květu britskou vlajku. (www.penshurstplace.com)

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...