Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Britské legendy proti X Factoru

Česko

Světově proslulí hudebníci se nechvalně vyjadřují o televizních kláních pěveckých talentů. Podle Shirley Basseyové a Eltona Johna soutěže degradovaly nejen kvalitu televizního programu, ale i samotnou populární hudbu.

LONDÝN/PRAHA „Svět současné populární hudby vůbec nepoznávám. Je zcela jiný, než do jakého jsem před lety vstupovala,“ postěžovala si žijící legenda světového popu a držitelka čestného titulu dame Shirley Basseyová a dodala, že „jde o úplně jiný byznys“.

Třiasedmdesátiletá umělkyně, která začala svou pěveckou kariéru ještě jako dítě bezmála před půl stoletím a dodnes úspěšně koncertuje po celém světě, se tak přidala na stranu sira Eltona Johna a dalších kolegů, kteří se veřejně v posledních měsících opakovaně vyslovují ke kritickému stavu úrovně populární hudby a programové dramaturgie komerčních médií.

„K čemu jsou všechny tyto objevné soutěže? Naprosto změnily tvář zábavního průmyslu a dokázaly jednou ranou zničit hned dva zábavní prostředky – nejen televizi, ale i hudební produkci,“ řekla před dvěma dny Basseyová novinářům na charitativním večírku Brave charity v Londýně.

Téma rozhovoru bylo předem dáno tím, že právě mnohé z nevadnoucích hitů padesátileté kariéry Basseyové nyní často zaznívají z britských televizních obrazovek v podání více či méně pěvecky zdatných „talentů“ v soutěži The X Factor. Na konkrétní otázky o klání stručně odpověděla jen, že by si „rozhodně nechala ujít příležitost být v takovém pořadu porotkyní“. „Nikdy bych to nemohla dělat. Říkat lidem, že jsou špatní, a zraňovat jejich city? To bych nebyla já,“ zdůraznila otázku osobního zacházení s účinkujícími pořadu.

„A vůbec, proč vlastně v porotě nezasedají režiséři muzikálů, hlasoví pedagogové anebo jiní odborníci? To by snad bylo logičtější než nechat kvalitu věci posuzovat byznysmeny zábavního průmyslu,“ rozlítila se v závěru rozhovoru Basseyová a dodala, že to celé považuje za jednu velkou ostudu.

Nevybíravě se o stavu hudební popkultury vyslovil také legendární hudebník sir Elton John. „Nejsem fanouškem talentových soutěží. Pravděpodobně bych sám ani neprošel, kdybych se byl do jedné z nich přihlásil,“ uvedl třiašedesátiletý zpěvák, klavírista a skladatel ve vysílání stanice Radio Times s tím, že při výběru talentů jde především o peníze a že „pořad má pramálo společného s hudbou“.

„Navíc bych ani nechtěl být v televizi. V poslední době jsou programy ve vysílání strašlivě nudné, naprosto vás paralyzují a vymyjí vám mozek,“ prohlásil dále John a pokračoval rezolutně: „Také autoři písní jsou dnes velmi špatní, a proto máme z poslechu populární hudby pocit, že všechno zní stejně. Současný pop zkrátka vůbec není inspirativní.“ Jediné, co John v rámci soutěží talentů hodnotil pozitivně, bylo zjevení devětačtyřicetileté skotské zpěvačky Susan Boyleové v pořadu Britain’s Got Talent. „Boyleová je velmi roztomilý fenomén, ale myslím, že se nevyrovná s nástrahami showbyznysu,“ uzavřel.

***

„Při výběru talentů jde především o peníze. Pořad má pramálo společného s hudbou.“

„Autoři písní jsou velmi špatní. Proto máme v populární hudbě pocit, že všechno zní stejně.“

Autor: