25. května 2013 7:00, aktualizováno 26. 5 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Britský cyklodiplomat je druhý den na pokraji sil. Ale nevzdává se

Tim už začíná být opravdu unavený | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim už začíná být opravdu unavený | foto: Tim is running (Facebook)

PRAHA Zástupce britské velvyslankyně v Praze a propagátor vytrvalostních sportů Tim Voase se vydal na svou pouť z Prahy do Vyškova. Během tří dnů chce svérázný diplomat urazit přes 250 kilometrů. Vyběhl v sobotu ráno z Prahy a odpoledne byl v Čáslavi. V neděli měl v plánu doběhnout do Náměšti nad Oslavou, předčasně ale skončil v Měříně.

Tim Voase absolvoval v neděli velmi fyzicky náročnou zkoušku. Naplánoval si původně etapu dlouhou 110 kilometrů. Došly mu ale síly a zcela vyčerpaný po 76 kilometrech zastavil v Měříně. Tým se rozhodl přenocovat ve Velkém Meziříčí, kde si všichni odpočinou a uvidí ráno, jak dál. Tim chce ale rozhodně pokračovat. Otázkou je, zda toho bude fyzicky vůbec schopný.

"Nejsem si jistý, jestli to Tim dá. Do cíle mu zbývá asi 75 km a už to vypadá na indiánský běh - občas chodí," napsal v neděli na Twitter novinář Tomáš Poláček, který s Timem běžel v sobotu a v neděli se rozhodl pro doprovodné vozidlo.

V sobotu už Tim uběhl přes 70 kilometrů, když krátce po páté hodině doběhl do cíle - do Čáslavi. Desítky fanoušků ho dlouhým potleskem přivítaly na letecké základně, kde Tim vystoupil na pódiu.

ON-LINE reportáž čtěte zde:

Během cesty se k Timovi přidávají běžci. V sobotu mu společnost dělali v Kolíně Pavel a Veronika, kteří s ním běželi závěrečných cca 20 kilometrů k čáslavské vojenské základně, kde Tim přenocoval. Už před tím Tim "smlouval" s posádkou doprovodného auta, aby se mohl svézt. Vozidlo mu ale ujelo, na svezení nemá nárok.

Jaké jsou Timovy důvody k tak dlouhému běhu?

V sobotu v sedm hodin ráno vyrazil Tim Voase od britského velvyslanectví. Jak už dříve popsal serveru Lidovky.cz, plán běžet napříč Českem vznikl loni na podzim. Od té doby britský diplomat trénoval, do úřadu a zpět prý běhal za každého počasí.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR:

Tim Voase.

Tim Voase.

Běh z Prahy do Vyškova chce dvaačtyřicetiletý Voase uskutečnit proto, aby pomohl britské nadaci Help for Heroes podporující novodobé válečné veterány a Nadaci Ano, Ano, která pomáhá plnit dětem jejich sportovní sny, když si to jejích rodiče nemohou z finančních důvodů dovolit.

"David pomáhá matce starat se o své čtyři sourozence po té, co od nich otec odešel. Chodí na brigády, přispívá na domácnost a snaží se dodělat školu. Na jeho koníčky už vydělané peníze nestačí. Vždycky chtěl dělat triatlon. Ano, ano mu pomohlo jeho sen splnit," píše se na facebookové stránce Tim is running, která informuje o průběhu akce.

Zastávky na trase Praha - Vyškov.

Zastávky na trase Praha - Vyškov.


Už před rokem Voase přijel z Londýna do Česka na kole, a vysloužil si tak přezdívku "cyklodiplomat". ČTĚTE VÍCE

Tim Voase dříve působil v armádě, na britské ministerstvo zahraničí nastoupil den před útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku. Pak pracoval na ambasádách v Pákistánu a Afghánistánu.

Lidovky.cz