Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Britští zdravotníci dorazili do brněnské nemocnice. Pomáhat s covidovými pacienty začnou v pátek

Tým britských zdravotníků, kteří pomohou českým kolegům ve zvládání epidemie nového typu koronaviru, dorazil v noci na 10. listopadu 2020 do Česka. Zapojí se do práce v brněnské vojenské nemocnici. V Praze je přivítal náměstek ministra obrany Jan Havránek a britský velvyslanec Nick Archer. foto: ČTK

Brno - Tým šesti britských vojenských zdravotníků, kteří v Česku pomohou se zvládáním epidemie koronaviru, ve čtvrtek před polednem dorazil do Vojenské nemocnice Brno. Nemocnice už naplánovala, kde budou zdravotníci pomáhat. Do služby půjdou poprvé v pátek, řekl ředitel nemocnice Martin Stračár.
  13:18

Do Česka dorazili britští zdravotníci, zapojí se do práce v brněnské vojenské nemocnici

Brity čekalo oficiální přivítání na ředitelství, ještě odpoledne se půjdou seznamovat s nemocnicí. Postup bude podle Stračára stejný, jako když nemocnice přijímá nového zaměstnance. „Vysvětlíme jim co a jak, projdou si nemocnici, dostanou magnetickou kartičku, aby mohli na oddělení,“ uvedl ředitel.

Britští zdravotníci a zdravotnice budou podle něj v nemocnici fungovat na pozici zdravotních sester. Ubytovaní budou přímo v nemocnici, kde mají nově postavené lékařské pokoje, dosud neobsazené. Bydlet budou samostatně. „Výhodou je, že budou mít do práce blízko, současně jde o ubytování na velmi vysoké úrovni,“ uvedl ředitel.

První směnu by měli absolvovat v pátek. „Týmy poskládáme tak, aby se s nimi vždy někdo domluvil. Začátek bude pro obě strany určitě náročný, chápu i naše sestřičky, že z toho mají obavy. Ne každý umí plynule anglicky. Mám však za to, že to všichni zvládneme a bude to přínosem pro obě strany,“ uvedl ředitel.

Nemocnice se stará asi o 50 pacientů s nemocí covid-19, deset dalších lůžek pro lidi s touto nemocí má k dispozici. Stračár už dříve uvedl, že nemocnice zatím situaci zvládá, výpomoc je součástí spolupráce.

Odměny za jaro dorazí na podzim. Finanční ocenění zdravotníků teprve nyní přichází na účty nemocnic

O zdravotnickou pomoc Česko své spojence z EU i z NATO požádalo kvůli rozsahu epidemie. Tým britských zdravotníků do Česka dorazil v noci na úterý. V Česku je již také část amerického zdravotnického týmu a dva němečtí lékaři, kteří se už zapojili do práce v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Američané budou nasazeni v Olomouci. Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je, nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU a NATO.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat