BRNO Tak negativní reakci veřejnosti Brněnské vodárny a kanalizace dlouho nezažily. A stačila k tomu pravidelná prověrka funkčnosti úpravy pitné vody v Pisárkách. Žádnou chybu jsme neudělali, zdůrazňuje generální ředitel vodáren Miroslav Nováček.
* LN Smrdí myšinou, zatuchlinou, plísní. I takové výrazy padaly tento týden na vodu v části brněnského vodovodu. Ochutnal jste ji?
Pil jsem ji. Sídlíme přesně v té oblasti, které se problém dotkl - ale tak negativní dojem, jaký projevovali někteří lidé, jsem neměl. Voda však se samozřejmě může lišit podle toho, jak se pohybuje a mísí v potrubí. Víme, že problém se týkal jižní části centra Brna a oblastí na jih od ní, a že tedy může souviset s pravidelnou prověrkou provozuschopnosti technologie úpravny vod v Pisárkách.
* LN Není paradox, že rozbory vašich laboratoří ani hygieniků žádný problém nenašly?
Okamžité chemické a organické rozbory neprokázaly žádnou závadnost. Z mikrobiologických rozborů ty koliformní a mezofilní dopadly podle očekávání bez negativního nálezu. Výsledek dalšího, takzvaného psychrofilního rozboru budeme znát v pondělí, ale ani tam to zatím na žádný problém nevypadá. Voda tedy byla co do kvality v naprostém pořádku.
* LN Jak je tedy možný její nevábný pach?
Na tom odborníci stále pracují. Je to ale také subjektivní vjem, který zvýšil kontrast s tím, co tu mají lidé běžně k dispozici. Když jsou Brňané chuťově i pachově navyklí na jednu z nejkvalitnějších vod v republice, pak je částečně změněná kvalita zaskočí. Zhýčkali jsme Brno kvalitní vodou, mnozí lidé tu ani nekupují balenou vodu.
* LN Pisárecká úpravna ale v podobném testovacím provozu nebyla poprvé, spouštíte ji několikrát ročně. Proč se problém objevil tentokrát?
Zatím důvod hledáme. Je tu ale jeden zásadní rozdíl oproti dřívějšku: Úpravna bere vodu z řeky Svratky v Pisárkách, kam teče voda z Brněnske přehrady. Na té, jak lidé vědí, pokračuje boj proti sinicím, a použití vápenného hydrátu mohlo ovlivnit složení vody. Ale zdůrazňuji: kvalita odpovídá všem normám a rozhodně nepravdivé je tvrzení, že do sítě tekla voda přímo z přehrady.
* LN Proč vlastně Brno stále potřebuje pisáreckou úpravnu, když dostává podzemní vodu z Březové a upravenou vodu z Vírské přehrady? Není luxus držet ještě další úpravnu?
Máme dva silné zdroje vody, respektive tři, protože z Březové vedou dokonce dva přivaděče. Jenomže vodovod z Víru je v provozu teprve pět let a ještě stále má dětské nemoci. Proto musíme mít k dispozici dostatečnou zálohu. A právě Pisárky jsou pojistkou. Kdyby v roce 1997 neexistovaly, Brno se po povodních, které kontaminovaly zdroje v Březové, ocitlo téměř bez vody. Pisárky proto držíme v provozuschopném stavu. Dokud nevybudujeme další potřebné propoje mezi vírským a březovským vodovodem, které zvýší kvalitu sítě, a minimálně další jeden vodojem, nepřipadá v úvahu Pisárky plně odstavit. Nyní jsou v provozu jen několikrát ročně na několik hodin, ale v případě nutnosti zajistí Brnu dostatek vody.
* LN Neukázalo se ale nyní, jak jsou právě Pisárky zranitelné, třeba proti teroristům? Redaktoři Novy se dostali až k usazovacím nádržím.
Ale ty nádrže byly prázdné a mimo provoz. Zabezpečení vodních zdrojů v Evropě se liší například od Spojených států, kde jsou všechny vodárenské nádrže oplocené, hlídá je ostraha i kamery a další bezpečnostní systémy. U nás je něco takového nemyslitelné. O bezpečí se musíme starat úplně jinak. Naší tradicí je například takzvaná biologická indikace - z vyrobené vody odebíráme část a napouštíme ji do nádrží s rybami citlivými na jakékoli znečištění.
* LN Nepřišel přesto problém s vodou v nevhodném okamžiku? Nedávno jste ohlásili zvýšení vodného a stočného.
Brňané by si ale měli uvědomit, že i tak je vodné v Brně pod celostátním průměrem. Nová cena bude necelých 54 korun za metr krychlový, to je asi korunu až dvě pod republikovým průměrem a v mnoha městech bude v následujícím období vzestup ještě prudší. Brno má výhodu například v tom, že včas opravilo čistírnu odpadních vod. Tím jsme splnili evropské normy, což budou jiná města teprve dělat - a protože se ukazuje, že Evropská unie nedá tolik prostředků, kolik všichni očekávali, budou se o zbytek muset podělit nejen stát a obce, ale zřejmě ve vodném a stočném i sami obyvatelé. To Brňany alespoň zčásti mine.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno