Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brněnská mešita nestačí. Muslimové chtějí novou, i s minaretem

Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO První mešita v České republice je už muslimům malá. Brněnští vyznavači islámu oznámili, že by chtěli novou. A na rozdíl od té dosavadní i s minaretem.

Zatím však neoznámili, kde by chtěli novou mešitu vybudovat. Mají na paměti, jaký negativní ohlas vyvolala už stavba té současné, která byla před 11 lety první svého druhu v republice.

Zástupci radnice obavy potvrzují. První náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) konstatoval, že Brno již jednou vyjádřilo svoji tolerantnost tím, že nechalo postavit současnou mešitu na Vídeňské ulici, a že to stačí. "Oficiální stanovisko radnice ale neexistuje," dodal.

Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové.

Mešitu postavila a provozuje brněnská islámská nadace. Její předseda Muneeb Hassan tvrdí, že jejich soužití s okolím je bezproblémové - bolí je, že v prostorách se schází až 120 věřících a ty nestačí. Jeho slova potvrzují i lidé ze sousedství. "Pravda je, že když sem přijedou, bývá potíž zaparkovat," podotkl jeden ze sousedů. Obavy z toho, co se v mešitě bude dít, se podle něj nenaplnily, i když čas od času u ní radikální politická uskupení pořádají protestní shromáždění. V Brně se čas od času objevují i protiislámské letáky.

Náměstek primátora připomíná, že muslimský svět není ke křesťanství zdaleka tak otevřený, jako Západ k islámu. "Stavba nových kostelů je v některých zemích naprosto nemožná," podotkl.

Podobu nové mešity určí muslimové až po získání stavebního místa. Potom bude jasné i to, jaký bude případně její minaret, zda vyšší či nižší. Současná mešita připomíná spíše řadový dům, odlišují ji jen ozdobné mříže a mozaika s výňatkem z koránu na bílé stěně.

K brněnské mešitě se již při stavbě vyjadřovali kvůli obavám z možného soustředění radikálů vyjadřovali také policisté. Neoficiálně tehdy dokonce dodávali, že v případě problémů je lépe mít muslimy "pohromadě".

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Předseda vlády Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Předseda vlády Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Předseda vlády Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...