11. března 2019 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brněnský exprimátor Vokřál: Kauza nás poškozuje. Faltýnkova syna se zeptám na vilu

Petr Vokřál na sjezdu ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Vokřál na sjezdu ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Petr Vokřál patří k nejoblíbenějším politikům hnutí ANO. Jméno místopředsedy vládního subjektu se skloňovalo v případě úvah o nových členech vlády Andreje Babiše. Teď však brněnský exprimátor čelí nepříjemné situaci. Jeho domovskou jihomoravskou organizaci ANO zasáhla kauza cinknutých zakázek v městské části Brno-střed.

Zatčení dvou čelních komunálních politiků hnutí ohrožuje i Vokřálovu popularitu. V rozhovoru pro LN Vokřál zmínil, že vysvětlení bude požadovat o i od Jiřího Faltýnka, syna 1. místopředsedy hnutí. Faltýnek ml. si od jednoho z obviněných koupil vilu.

LN: Jakým způsobem bude jihomoravské ANO napravovat situaci po zatčení několika vašich předních členů hnutí?
Z mého pohledu jde o pochybení jednotlivců, které nelze nikdy vyloučit. Mrzí mě, že čtyři roky intenzivní a poctivé práce se nyní dostávají do ne úplně dobré polohy. Dnes máme oblastní a krajské předsednictvo, kde se budeme bavit o dalším postupu. Pro mě je to obrovské zklamání.

Jiří Faltýnek na jednání brněnského zastupitelstva (podzim 2018).

Jiří Faltýnek na jednání brněnského zastupitelstva (podzim 2018).

LN: Navrhnete vyloučení Jiřího Švachuly a Petra Liškutina, které policie poslala do vazby a stíhá je pro podezření z cinknutých veřejných zakázek? Plánujete plošnou kontrolu členstva ve vaší krajské organizaci?
Plošnou kontrolu nebudeme dělat. S řadou členů jsem již hovořil, je to pro nás velké zklamání. Členové jsou zmatení a naštvaní, zejména ti v organizaci Brno-střed. Zatím jen víme, že jim bylo sděleno obvinění, a že jsou ve vazbě. Informace máme jen z médií. Sám za sebe říkám, padni komu padni. Neřeším, o koho jde, a kdo se jak jmenuje. Zakročit bychom měli razantně.

Liškutina vyzveme, aby složil mandát, říká Jiří Faltýnek

Hnutí ANO v městské části Brno-Ivanovice vyzve místostarostu Petra Liškutina (ANO) ke složení mandátu. ČTK to řekl člen ivanovické organizace hnutí Jiří Faltýnek.

Liškutin skončil ve vazbě po policejní razii na radnici městské části Brno-střed, kde působil jako vedoucí investičního odboru. Policie se zajímala o zakázky odboru investic a kvůli tomu obvinila devět lidí včetně radního Brna-středu Jiřího Švachuly (ANO). Podle Jiřího Faltýnka by Liškutina v případě složení mandátu nahradil další člověk na kandidátce, tím by byl Olin Uvarov.

LN: Švachula je popisován jako vlivná osoba brněnské organizace ANO, ostatně hnutí v letech 2016 a 2017 i sponzoroval. Jak jste vnímal jeho pozici? Prověříte zakázky, kolem kterých se tento politik motal?
To prověří policie. S panem Švachulou jsem se znal, přišli jsme spolu do styku, nebudu tvrdit, že jsme se nikdy neviděli. Blízcí jsme si ale nebyli, nepůsobil jsem na Brně-střed. Co se týká vlivu, těžko říct. Kdyby opravdu měl takový vliv, působil by dnes na magistrátu. On tam ani nekandidoval, byl pouze na devátém místě kandidátky Brno-střed. To samo o sobě něco vypovídá. Je otázkou, jak se kauza v právní rovině bude vyvíjet, a kam až nás dovede.

Jaroslav Faltýnek při domovní prohlídce.

Jaroslav Faltýnek při domovní prohlídce.

LN: Poškodí kauza ANO na jižní Moravě? Nebude pro vás tento příběh něco jako kauza kolem politiků ODS v Praze, která byla pro občanské demokraty baštou – podobně jako je Brno pro ANO?
Doufám, že ne natolik. V každém případě kauza už nás poškozuje, proto se musíme k věci postavit razantně. Chceme vyslat jasný signál, že s takovými manýry se nehodláme identifikovat. Naopak. Jak říkám, jsem z toho špatný, protože takové věci jsem vždy kritizoval. Doufám, že případ se nebude rozrůstat.

LN: Na základě pátrání po korupci v Brně se detektivové dostali k mýtné větvi kauzy, ve které se točí jméno 1. místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka, který vás přivedl do vysoké politiky? Jak jeho zásahy do tendru na provoz mýta hodnotíte?
Těžko se mi to komentuje, protože kauzu kolem mýta jsem kvůli brněnské větvi téměř nesledoval. Viděl jsem vyjádření pana Faltýnka a nemám důvod mu nevěřit.

LN: Deník MF DNES v pondělí přinesl informaci, že Faltýnkův syn Jiří si koupil ve Vranově u Brna vilu od rodiny brněnského podnikatele Ivana Trunečky, který je v kauze Brno-střed rovněž stíhaný. Znervózňuje vás propojení Jiřího Faltýnka s obviněnou skupinou?
Znervóznilo mě to, v klidu mě to nenechává. Předpokládám, že pan Faltýnek ml. přijde s nějakým vysvětlení. Budu se ho na to muset zeptat, předpokládám, že dům pořizoval v dobré víře. Je to ale dvě hodiny stará zpráva, takže jinak teď zareagovat neumím. Propojení s lidmi takového typu by mě znervóznilo u kohokoliv.

Vila Faltýnkova syna

Podle pondělní MfDnes se se Švachulou a Liškutínem zná Jiří Faltýnek (ANO), syn místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Ten se objevuje ve druhé větvi případu, kdy chodil v roce 2017 na schůzky se šéfem českého Kapsche Karlem Faixem a předsedou antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petrem Rafajem. ÚOHS  v té době řešil stížnosti Kapsche vůči miliardovému mýtnému tendru.

Jiří Faltýnek se také zná s podnikatelem Ivanem Trunečkou, kterého policie podle MfDnes podezřívá, že se jeho stavební firma podílela na manipulaci zakázek v městské části Brno-střed. Jiří Faltýnek dříve působil jako místopředseda představenstva městské firmy Teplárny Brno, Trunečkova stavební firma od ní získávala zakázky v hodnotě stovek milionů korun. Od Trunečky koupil Jiří Faltýnek luxusní rozestavěnou vilu ve Vranově u Brna za velmi výhodných 1,8 milionu korun, za velký pozemek zaplatil přes tři miliony korun. Faltýnek mladší odmítá, že by ovlivňoval jakoukoli zakázku.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!