Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brněnský pomník s kladivem a srpem pokryly snímky obětí komunismu

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově Poli v den 20. výročí Sametové revoluce polepil někdo plakáty s fotkami obětí komunistického režimu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově Poli v den 20. výročí Sametové revoluce polepil někdo plakáty s fotkami obětí komunistického režimu. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Pomník s komunistickými symboly na pohřebišti Rudé armády v Brně-Králově Poli večer pokryly portréty obětí minulého režimu. Skupina aktivistů tam vylepila desítky archů s podobiznami a jmény lidí, kteří před 17. listopadem 1989 zemřeli pro své názory.

Na pomníku se tak objevily například portréty Milady Horákové, básníka Jana Zahradníčka, ale také Jana Palacha, Jana Zajíce či faráře Josefa Toufara utýraného v souvislosti s tzv. číhošťským zázrakem. Samotné komunistické symboly překryla fotografie T. G. Masaryka.

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově Poli v den 20. výročí Sametové revoluce polepil někdo plakáty s fotkami obětí komunistického režimu.

Portréty kontrastují práve se symboly zkříženého srpu a kladiva, které se tam letos vrátily z rozhodnutí magistrátu a po intervenci ruských úřadů, protože tam byly při vybudování mohyly. Ta je součástí vojenského pohřebiště, kde má být pochováno 326 rudoarmějců - letošní průzkumy ale naznačily, že plochy, označované za hroby, jimi nejsou a pohřebiště bude podle všeho v jiné části parku.

Iniciativa vzešla z internetu
Iniciativa k polepení pomníku vznikla prostřednictvím internetu a u jejího zrodu stál student Michal Doležal, který podobně při výročí 21. srpna 1968 pomník polepil modely ruských tanků a dalších vojenských vozidel. Patří společně s dalšími lidmi k odpůrcům návratu symbolů a signatářům výzvy Pocta padlým – Ne novým symbolům staré totality.

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově Poli v den 20. výročí Sametové revoluce polepil někdo plakáty s fotkami obětí komunistického režimu.

Na pomníku byl k vidění také seznam více než sedmi stovek obětí režimu a také desítky svíček. Ty ale nehořely. Protest totiž objevili strážníci, kteří případ podle své mluvčí Denisy Kapitančíkové předají republikové policii. "Naše hlídka ale nezjistila konkrétní osoby, v době jejího příchodu tam již byl klid, vše proto bude věcí vyšetřování," dodala Kapitančíková.

Pelán je z obliga
Není to poprvé, co pomník doplnily úpravy – od letošního dubna, kdy byl opraven, se tam podobné pokusy uskutečnily už několikrát. Na nynější akci se však prokazatelně nepodílel místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán, který se "proslavil", když v roce 2007 odbrousil z pomníku symboly srpu a kladiva. Ten je totiž nyní na dovolené v zahraničí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!