Brněnský Slavín už nestačí

Čestné pohřebiště - Kruh slavných se uzavírá, hledá se místo pro další

BRNO Na brněnském čestném pohřebišti zbývají poslední dvě volná místa. Rychlost, s jakou se zaplnilo, postavila před vedení města netradiční úkol: Kam bude umisťovat své významné zesnulé? Kde bude nový brněnský Slavín?

Fakticky je to jednoduché - čestný hrob může být na kterémkoli místě Ústředního hřbitova, a dokonce na kterémkoli pohřebišti ve městě. „Už nyní to tak je, některé z čestných hrobů jsou i na jiných hřbitovech,“ říká ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

Jenomže Brno má tradiční místo posledního odpočinku umělců, vědců sportovců a jiných osobností. Tím se stala skupina hrobů označovaná číslem 25. Právě v ní, v čestném kruhu, jsou například hroby Leoše Janáčka, Jana Skácela, Bohuslava Fuchse, Jiřího Mahena, Jarmily Kurandové a dalších. Včera k nim přibyl hrob Rudolfa Firkušného. Hrobový kruh s 64 místy je tak téměř uzavřen a v okolí není žádné místo volné.

Menší „urnové“ čestné pohřebiště je také poblíž krematoria, odpočívá v něm například Vilém Mrštík - čestné hroby by se ale i do něj vešly jen s obtížemi.

Radnice definitivní řešení pro nové čestné pohřebiště nemá. Náměstek primátora Martin Ander, do jehož kompetence hřbitovy spadají, přiznává, že se problémem musí město zabývat. „Zadám to jako úkol vedoucímu odboru životního prostředí,“ řekl včera LN. Stejně jako Šamšula vidí jako možné řešení umístění nové skupiny čestných hrobů podél zdi, která dělí hřbitov od Jihlavské ulice. Tam je už hrob Johanna Gregora Mendela a opodál Josefa Dobrovského. A výhodou je, že nebude nutné hroby stěhovat - spousta míst v okolí je opuštěná. „Každopádně je potřeba tu zeď opravit. Takhle dělá městu ostudu,“ dodává Ander.

Po roce 1989 sice politici zrušili prohlášení některých komunistických robů za čestné, ale zároveň přibyly nové. Exhumovány byly například ostatky Lva a Ivana Blatného a jiných, aby poté spočinuly právě v čestném kruhu. Historička Milena Flodrová připomíná, že tradice čestného pohřebiště v dnešní podobě vznikla po vytvoření samostatného Československa. Stejný prostor byl už při založení hřbitova vyhrazen pro velké osobnosti. V jeho srdci, malém kruhovém záhonu, byl kdysi pohřben starosta Gustav Winterholler, za jehož působení byl otevřen Ústřední hřbitov.

V Brně má nyní status čestného hrobu celkem 134 míst, z toho 62 je jich v čestném kruhu. Rozhodnutí radních o prohlášení hrobu za čestný není jen uznáním zásluh pohřbeného, ale má i výhodu pro pozůstalé: O hrob pečuje na své náklady město. Ani samotným zesnulým nehrozí, že až jednou jejich potomci za hrob nezaplatí, bude zrušen.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.