Brno aplaudovalo Rossimu

V Grand Prix České republiky dojel Lukáš Pešek ve třídě do 250 ccm na čtrnáctém místě

BRNO Motocyklový jezdec Lukáš Pešek vybojoval v Grand Prix České republiky v Brně dva body za čtrnácté místo. Druhý domácí reprezentant ve třídě do 250 ccm Karel Abraham upadl už ve třetím kole a závod nedokončil. Zvítězil Španěl Alex Debon na aprilii.

Královskou kubaturu MotoGP suverénně opanoval Ital Valentino Rossi na yamaze a v Brně už pošesté triumfoval, zatímco jeho největšího soupeře Australana Caseyho Stonera zastavil pád. V nejslabší třídě do 125 ccm se z prvního triumfu v životě nečekaně radoval osmnáctiletý Němec Stefan Bradl s aprilií. Třídenní boje na Masarykově okruhu sledovalo navzdory deštivému počasí 239 371 diváků.

Lukáš Pešek se po startu ze třetí řady dostal na sedmé místo, jeho naděje na umístění v desítce nejlepších ale brzy zhasla. Po třetině závodu se propadl na 12. místo a v závěru ještě klesl. „Pomýšlel jsem po kvalifikaci na víc. Ale s výkonem jsem spokojený, neboť pro mě bylo nevýhodou, že jsem si okruh nevyzkoušel na suché trati,“ řekl Pešek. Start si pochvaloval, úvod závodu také. „Cítil jsem ale, že jedu na hranici rizika. Začalo mi podkluzovat přední kolo. Mým cílem bylo v Brně dojet, proto jsem už raději neriskoval a jel opatrně.“

Abrahama připravil o naděje na body z domácí trati brzký pád. „Od začátku jsem cítil, že mi podkluzuje zadní kolo. Chtěl jsem ale udržet kontakt s Locatellim a jel na samé hraně rizika. Pád byl bolestivý, ale nic vážného se mi kromě naraženin nestalo. Asi to byla moje chyba,“ uvedl Abraham, jenž se po startu pohyboval na 14. místě. Kvůli nehodě nedokončil už sedmý letošní závod.

Ital vyhrál v Brně už pošesté Závod nejsilnějších strojů zahájil nejlépe Stoner, těsně v jeho závěsu se ale držel jako stín Rossi. V sedmém okruhu Australanovi v zatáčce podklouzlo kolo a mistr světa skončil v kačírku. Na rozdíl od předchozího závodu v Laguna Seca, kde se po pádu ještě vrátil do závodu a dojel druhý, tentokrát už Stoner motocykl nerozjel.

Rossi zůstal v čele s velkým náskokem a nikdo ze soupeřů jej neohrozil. Cílem projel vítězoslavně po zadním kole. „Připravoval jsem se na těžký boj se Stonerem, což mi také první kola závodu potvrdila. Po jeho pádu se mi situace usnadnila. Musím ale říci, že jsem měl dokonale připravený motocykl a v závěru jsem si mohl už jet v klidu pro vítězství,“ řekl Rossi.

Výsledky - do 125 ccm: 1. Bradl (Něm./Aprilia) 41:05,176, 2. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,881, 3. Olive (Šp./Derbi) -4,070, ...17. ŠEMBERA -56,786, 30. PRÁŠEK (oba Aprilia) -1 kolo, 31. TOUŠKOVÁ (Honda) -1 kolo, K. PEŠEK (Aprilia) nedokončil. Pořadí MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Di Meglio 186, 2. Corsi 142, 3. Bradl 126. Do 250 ccm: 1. Debon 41:08,168, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) -0,280, 3. Simoncelli (It./Gilera) -0,325, ...14. L. PEŠEK -36,314, ABRAHAM (oba Aprilia) nedokončil. Pořadí MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Simoncelli 180, 2. Kallio 164, 3. Debon 139, ...15. ABRAHAM 25, 16. L. PEŠEK 24. MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 43:28,841, 2. Elias (Šp./Ducati) -15,004, 3. Capirossi (It./Suzuki) -21,689. Pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Rossi 237, 2. Stoner (Austr./Ducati) 187, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 172.