Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno bojovalo se záplavou bahna, zachránila ho přehrada

Česko

  14:32
BRNO - Čtvrteční ráno bylo pro Brno krutým probuzením. V ulicích polámané stromy, nánosy bahna, dokonce zaplavená auta v podjezdech. Brno se poprvé v tak velkém seznámilo s velkou vodou, která byla k moravské metropoli dosud milosrdná.

Vypuštěná Brněnská přehrada. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Čtvrteční ráno bylo pro Brno krutým probuzením. V ulicích polámané stromy, nánosy bahna, dokonce zaplavená auta v podjezdech. Brno se poprvé v tak velkém seznámilo s velkou vodou, která byla k moravské metropoli dosud milosrdná.

Největší nápor vody zvládla upuštěná Brněnská přehrada, ale ani tak kanalizace náhlý déšť nestíhala. Voda z kanalizace pod tlakem vynášela kanálové kryty, které strážníci po celý den nacházeli i dvacet metrů daleko.

V centru moravské metropole i v některých čtvrtích voda zaplavila silnice, lidé uvízli i s auty ve vodě. Během krátké doby padlo na některých místech na metr čtvereční i více než šedesát litrů vody. Plné byly i suché poldry, nad jejichž smyslem se dosud Brňané často pozastavovali. "Hladina stoupala před očima. A pak už nádrž nestačila," popsala žena pohybující se v blízkosti retenční nádrže Červený mlýn.

Změna výšky hladiny Brněnské přehrady po prudkých deštích

Průtok Brněnskou přehradou při bleskové povodni

Nezvladatelné nápory vody přitom postihly samotné srdce Brna. Ulicemi v centru tekly proudy vody, kanalizace nestíhala. Oblíbené sklepní restaurace se rychle vyprazdňovaly, například ve Středověké krčmě v České ulici voda rychle dosáhla až do výšky tři čtvrtě metru. Lidé rychle utíkali pryč.

Celý čtvrtek tráví hasiči odčerpáváním vody z domů. "Nestíhala kanalizace," shodují se zaměstnanci a majitelé firem na České ulici. Na několik dnů bouřka zřejmě vyřadila z provozu například provozovnu rychlého občerstvení KFC. V jejich suterénních skladech stálo 75 centimetrů vody, zaplavena byla rozvodná skříň a včera zaměstnanci na velikou hromadu vynášeli zničené věci – uniformy, toaletní papíry, zmražené hranolky a další věci. Voda zaplavila i suterény dalších domů včetně sídla brněnské redakce LN, kde byly desítky centimetrů vody.

"Něco takového za dlouhá léta v oboru nepamatuji. Byl to největší příval v novodobé historii Brna. Stále nemáme nějaká vyčíslení, naši lidé se snaží opravit ty části kanalizace, které zanesl písek. Upuštěná přehrada v zádech byla pro Brno mimořádně důležitá," potvrdil generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Miroslav Nováček. Riziková byla zejména místa podél někdejšího toku říčky Ponávky, ale i podél Svratky.Problémy potvrzují i zástupci dopravního podniku. Déšť a vítr zastavil v noci dopravu na mnoha místech města. "Na některých máme i zkušenosti, například v podjezdu u hlavního nádraží. Pod vodou byla ale i místa, kde jsme nikdy problémy neměli, prudký déšť zaplavil zejména podjezdy, takže některé linky rozpůlil," poznamenal Jan Seitl z dopravního podniku.

I když byla noc a doprava minimální, téměř stovka tramvají uvízla při cestě do pisárecké vozovny. Řidiči se svými vozy stáli na kolejích až čtyři hodiny a kolona tramvají komplikovala cestu Brnem.

Pro Brno je to první tak razantní povodeň na Svratce, problematická byla vždy spíše "neřiditelná" Svitava. Město mělo opakovaně s velkou vodou problémy, ale jen upuštěná přehrada tentokrát zabránila rozsáhlé katastrofě. Pamětníci vzpomínají na podobnou povodeň před 70 lety, kdy se stavěla její hráz – tehdy velká voda nádrž rychle zaplnila.

Úřady už sčítají škody. Půjdou do milionů, ale budou nižší, než mohly být. Podle hejtmana Michala Haška následky prudké bouře a silného větru likvidovalo v kraji 220 hasičských jednotek s veškerou technikou. "Především odčerpávali vodu a odstraňovali překážky na komunikacích," upřesnil hejtman.

Někde se ale muselo i evakuovat, svoje domovy museli opustit obyvatelé několika domků v Drásově na Tišnovsku, tábor museli opustit děti v Herolticích na Tišnovsku, hasiči evakuovali i skautský tábor ve Skaličce. Brno nyní finišuje s další koncepcí protipovodňových opatření, která mají stát stovky milionů korun. Jejich uskutečnění je ale otázkou až dalších let.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...