Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Brno: drahá průmyslová lokalita

Česko

Trh s průmyslovými nemovitostmi se vzpamatovává a začíná opět boj o kvalitní sklady. Mezi nejdražší průmyslové lokality světa patří i Brno.

PRAHA Brno je nejen nejdražší průmyslovou lokalitou v Česku, ale také pětadvacátou nejdražší lokalitou světa. Vyplývá to z globálního žebříčku firmy Cushman & Wakefiel, mezinárodní poradenské společnosti v oblasti realit. Žebříček čítá celkem 49 zemí.

Moravská metropole se posunula z loňského 30. na letošní 25. místo i přes pokles nájemného. V rámci České republiky si pak Brno vybojovalo prvenství hlavně kvůli omezené nabídce průmyslových prostor a v důsledku poměrně malé konkurence v této lokalitě.

„Ve srovnání s Prahou coby druhou nejdražší lokalitou je Brno o deset až patnáct procent dražší. Nájemce zde dnes běžně zaplatí kolem čtyř eur za metr čtvereční a měsíc, zatímco v Praze je to kolem 3,5 eura za metr čtvereční a měsíc,“ řekl vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Z globálního hlediska své loňské prvenství jednoznačně obhájila londýnská část Heathrow, kde se platí za nájemné v průmyslových prostorách až o 30 procent více než v druhé nejdražší lokalitě světa, japonském Tokiu.

Podle Hlobila si v žebříčku polepšily o několik míst všechny středoevropské země. Tento region zasáhla krize podle údajů Cushman & Wakefield méně než řadu západoevropských zemí.

„Developeři ve střední Evropě včas stopli novou výstavbu a u existujících ploch přicházeli se zajímavými pobídkami, aby nájemce povzbudili k prodloužení nájemních smluv,“ dodal Hlobil. Středoevropský region má podle něj nadále výhodu v levnější vzdělané pracovní síle, atraktivní poloze v těsném sousedství západní Evropy a relativně dobré kupní síle obyvatelstva.

Významný propad výše nájmů nastal naopak v pobaltských republikách (o více než 30 procent) a na Ukrajině (o 22 procent).

Trh s průmyslovými plochami postihla podle realitních odborníků krize nejvíc. Bytová a kancelářská výstavba totiž vyžaduje několikaletou přípravu a nemůže příliš flexibilně reagovat na změny na trhu. Výstavba skladů ale netrvá mnohdy ani rok. Jejich realizace, jež se navíc úzce váže na poptávku po spotřebním zboží, se tak na nějakou dobu úplně zastavila.

Od konce loňského roku lze však pozorovat i zde mírné oživování. Do Česka míří někteří zahraniční investoři, navíc by již nemělo docházet k poklesu nájemného. Částečně by měla být obnovena i výstavba hal bez předem známého nájemce. Tento záměr oznámila třeba developerská společnost VGP, která chce postavit skladové prostory ve svých areálech v Horních Počernicích a Dobřenicích.

S nejvíce projekty se i nadále počítá v Praze a okolí. Atraktivní je i Plzeň, zejména díky své poloze blízko Německu a nižším cenám ve srovnání s Prahou.

Loni bylo v Česku dokončeno 432 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových ploch. Meziročně jde o 37procentní propad. Celková nájemní aktivita na trhu průmyslových nemovitostí klesla loni meziročně až o 45 procent: dosáhla zhruba 375 tisíc metrů čtverečních.

Tabulka

Nejdražší průmyslové lokality světa

Náklady na pronájem

2009 2010 Země Lokalita €/m2/rok

2 2 Japonsko Tokio 151,73

9 3 Čína Hongkong 145,89

4 4 Švýcarsko Ženeva 139,15

8 5 Norsko Oslo 135,00

6 6 Finsko Helsinky 132,00

3 7 Irsko Dublin 129,00

11 8 Francie Paříž 115,00

12 9 Švédsko Stockholm 107,80

14 10 Austrálie Sydney 92,83

25 21 Polsko Varšava 77,40

30 25 ČR Brno* 72,00*

40 37 Slovensko Bratislava 56,00

45 42 Maďarsko Budapešť 49,80

Pramen: Cushman & Wakefield/Hel

Autor: