Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brno hostí pravěké krásky

Česko

Tolik tak cenných a starých exponátů Moravské zemské muzeum za 192 let své existence ještě nepředstavilo. Od zítřka předvede originály pravěkých děl, která jsou součástí učebnic dějepisu.

BRNO Dostaveníčko venuší. I takový podtitul by mohla mít výstava originálů nejstarších uměleckých děl světa, kterou odborníci připravili v brněnském Anthroposu. Za mimořádných bezpečnostních podmínek do jeho podzemí svezli výtvory pravěkých umělců. Ale pro úplnost: sice mezi nimi je slavná Věstonická venuše, její kolegyně z Moravan nad Váhom a další, ale není to jen dostaveníčko „žen“.

Lidé od zítřka na výstavě Nejstarší umění ve střední Evropě uvidí například slavnou dvaceticentimetrovou sošku muže z mamutoviny, nalezenou v roce 1885 na Francouzské ulici. Bude ve stejné vitríně jako Věstonická venuše. „Ve střední Evropě zaznamenáváme v určitém období mladého paleolitu vrchol tehdejší umělecké tvorby. A tahle výstava to dokazuje,“ tvrdí jeden z jejích autorů Karel Valoch. Nejdražší výstava v dějinách muzea O hodnotě exponátů či jejich pojištění nechtějí tvůrci ani spekulovat. „Stoprocentně můžeme říci, že jde o nejdražší výstavu v dějinách muzea,“ připustil spoluautor výstavy Oldřich Neužil. Aby dostali vzácné nálezy od kolegů z tuzemska, ale i ze Slovenska, Rakouska, Polska a Německa k zapůjčení, museli splnit přísné bezpečnostní podmínky. „Při převozu jsme sice vsadili víc na nenápadnost než ozbrojený doprovod, ale i tak jsme přiváželi cennosti do Brna ve zvláštním režimu, ve speciálních vozidlech a adekvátně pojištěné,“ uvedl vedoucí pavilonu Petr Kostrhun.

Muzeum dokonce poprvé v historii pořídilo bezpečnostní vitríny. „To byla jednoznačně daná podmínka, abychom vůbec mohli tyto předměty prezentovat,“ upřesnil Neužil.

„Představujeme kulturní základ bytí Evropy jako takové,“ míní ředitel muzea Martin Reissner. Na druhou polovinu výstavy dokonce získali slavnou venuši z Willendorfu, která společně s věstonickou patří k nejvýznamnějším dílům svého druhu na světě. V originále si ji budou moci návštěvníci prohlédnout od května, přesný termín ještě organizátoři upřesní.

Sál v suterénu Pavilonu Anthropos, přibližující na dvě stovky unikátů a dvě desítky obrazů Zdeňka Buriana, připomíná spíš nedobytnou tvrz. „Proti vniknutí je zabezpečen samozřejmě celý objekt. Nepřetržitě je tu ostraha, funguje tu elektronický systém. Tento sál jsme ale pro jistotu vybavili ještě jedním bezpečnostním okruhem. Připravena jsou i další opatření, která z pochopitelných důvodů nebudeme zveřejňovat,“ doplnil Kostrhun.

Nevýhodou pro návštěvníky se ale může stát kapacita „trezorového sálu“, kam se najednou nevejde víc jak osmdesát až sto lidí. Ale pohledy na pravěké plastiky a rytiny za chvíli čekání stojí.

Rady pro zájemce o návštěvu výstavy

* Kde: Výstava je přístupná v pavilonu Anthropos na Pisárecké 5 v Brně, poblíž stejnojmenné zastávky autobusů a trolejbusů či zastávky tramvaje linky 1 Pisárky. * Kdy: Otevřeno bude od středy 8. dubna do 30. června, denně kromě pondělí vždy od 9 do 17 hodin. V případě velkého zájmu je muzeum připraveno zavést také rezervace prohlídek. *Za kolik: Dospělý zaplatí 80 korun, zvýhodněné vstupné činí polovinu. Rodinné vstupné je 190 korun. *Co navíc: Na rozdíl od dosud platného ceníku si od středy návštěvníci spolu se vstupenkou na výstavu kupují prohlídku všech expozic v pavilonu, jehož nejznámějším exponátem je rekonstrukce mamuta v životní velikosti s mamuťátkem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!