Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno koupilo špatné znaky

Česko

Radnice nedodržuje vlastní pravidla a nerespektuje historii. Nechala z peněz EU zaplatit výrobek, kvůli kterému by jiné kárala.

BRNO Znak města je trojhranný gotický štít se zaoblenými boky. Učí se to už děti ve školách. Pracovníci magistrátu to však zřejmě nevědí – vyjma těch, kteří nedodržení pravidla jiným vyčítají.

Zástupci magistrátu se nyní snaží obhájit, že za značné sumy z fondů Evropské unie objednali zmetek: kořeny stromů v čtyřřadé aleji sázené na Joštově třídě mají krýt mříže, na nichž je špatný městský znak. Jeho dolní část tvoří půlkruh, což je v rozporu s historickými pravidly, a dokonce i s předpisy prosazovanými samotným magistrátem.

Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry je všechno v pořádku. Dojem, že rošty zdobí špatný městský znak, je podle něj nejspíš jen zrakový klam. „Ten manévrovací prostor, kam bylo třeba znaky umístit, není příliš velký a i vzhledem k použitému materiálu je možné, že znak nemá potřebnou ostrost a přesnost. Tvar je ale v pořádku,“ ujistil Žára.

Už v těchto dnech se o pravdivosti jeho slov mohou na vlastní oči přesvědčit lidé, kteří procházejí po Joštově ulici. Desítky mříží s „obloukovým“ znakem jsou tam vyložené a pomalu se stěhují ke stromům. Podle pravidel, která užívání brněnského znaku už roky upravují, mohou jeho použití povolit radní, a to po předchozím posouzení výtvarného návrhu Archivem města Brna. Výjimka platí mimo jiné pro městské organizace, kterou je i společnost Brněnské komunikace jako garant přestavby. I ty ale musí dodržet pravidla, která jsou dokonce tak přísná, že popisují přesný geometrický způsob kreslení znaku.

Lomená podoba znaku má přitom svůj význam, a dokonce může být důvodem pro hrdost. Města, která mají dolní část znaků oblou, je většinou dostávala později než Brno. Historička Milena Flodrová připomíná, že v této podobě je brněnský znak doložen z roku 1315, proto se mu také říká lucemburský – a proto má také gotický tvar.

Radnice má možnost nechat mříže opravit, což by ale bylo drahé. Pokud je však použije, poruší vlastní pravidla a zneváží svoji kritiku těch, kteří dříve usilovali o povolení, či přímo použili oblé podoby.

***

SPRÁVNÝ ZNAK

Brněnský znak ve správné podobě má dolní část lomenou, připomíná tak gotickou dobu, kdy vznikl. K častým prohřeškům patří také nesprávné poměry pruhů na něm, horní je poloviční než každý ze tří dalších. V jednobarevném (černobílém) provedení znaku se značí červená barva svislým šrafováním.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!